притисни ентер »

Брестовац: Покажуваме карактер на големи репрезентации…
Брестовац: Покажуваме карактер на големи репрезентации…

Брестовац: Покажуваме карактер на големи репрезентации…

Данило Брестовац ја оствари зацртаната цел при своето доаѓање на кормилото на македонската репрезентација, да стигне до билет за ЕП 2020 и да го одржи континуитетот на настапи на нашиот национален тим на големите натпреварувања. „Генереално гледано, задоволен сум од резултатите бидејќи она што беше најважно е остварено, и тоа едно коло пред крајот

Македонија со победа против Турција го потврди пласманот на ЕП 2020

Македонија со победа против Турција го потврди пласманот на ЕП 2020

Истанбул, 13. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Репрезентацијата на Македонија синоќа оствари победа на гостински терен против Турција со 25-26 во петтото коло од квалификациската група и со тоа го потврдија пласманот на ЕП 2020. Домашната репрезентација долг период беше во водство, но на десет минути пред крајот, тимот на Данило Брестовац прво успеа да изедначи

Грција го изненади Исланд

Грција го изненади Исланд

Грција го изненади Исланд во Кожани кој се спасуваше од пораз со звукот на сирената, резултатот, 28-28. Грција е следен и последен наш противник во квалфикациите за ЕП, иако веќе обезбедивме пласман на континеталниот собир, сакаме победа против селекцијата која не понижи на првиот меч во Кожани . Средбата меѓу Македониија и Грција се игра в недела

Грција го изненади Исланд што е големо предупредување пред мечот во Струмица

Грција го изненади Исланд што е големо предупредување пред мечот во Струмица

Грција го изненади Исланд во Кожани кој се спасуваше од пораз со звукот на сирената, резултатот, 28-28. Грција е следен и последен наш противник во квалфикациите за ЕП, иако веќе обезбедивме пласман на континеталниот собир, сакаме победа против селекцијата која не понижи на првиот меч во Кожани . Средбата меѓу Македониија и Грција се игра в недела

Македонија победи но не импресионира против Турција

Македонија победи но не импресионира против Турција

Македонската машка ракометна репрезентација со пресврт ја победи Турција 25-26 и обезбеди петто ЕП во низа . Покажавме дека нешто не функционира со оглед на фактот дека на полувреме губевме со два разлика. Важна е победата и пласманот на ЕП следната година, но предупредува слабата игра со многу осцилации. Кирил Лазаров со седум погодоци и Филип Талески

Македонија со гостинска победа против Турција го потврди пласманот на ЕП 2020

Македонија со гостинска победа против Турција го потврди пласманот на ЕП 2020

Репрезентацијата на Македонија денес оствари победа на гостински терен против Турција со 25-26 (13-11. ) во петтото коло од квалификациската група и со тоа го потврдија пласманот на ЕП 2020. Домашната репрезентација долг период беше во водство, но на десет минути пред крајот, тимот на Данило Брестовац прво успеа да изедначи на 21-21, а потоа и да поведе

Криштопанс и Летонија првпат на Европско првенство, Србите на „мегдан“ со Швајцарија

Криштопанс и Летонија првпат на Европско првенство, Србите на „мегдан“ со Швајцарија

Ѕвездата на Вардар, Даинис Криштопанс беше лидер на летонската репрезентација во 25:24 триумфот над Словенија со кој балтичката земја го обезбеди пласманот на Европското првенство во ракомет во 2020 година. За прв настап на едно големо натпреварување, Криштопанс даде 13 гола, додека за селекцијата на Веселин Вујовиќ, Доленец имаше 8 гола. Словенците

Митревски ја сочува победата во Ескишехир: Македонија по шести пат на ракометно ЕП

Митревски ја сочува победата во Ескишехир: Македонија по шести пат на ракометно ЕП

Фото: macedoniahandball.com.mk Кире Лазаров и ракометната дружина од Македонија се ставија во ситуација да треперат до завршниот звук на сирената во Ескишехир за конечен триумф над Турција со 26:25 во претпоследното коло во квалификациите за ЕП 2020. Тоа значи преземање на првото место во групата 3 со седум бода, еден повеќе од Исланд, и што е најважно

Ракометарите со буткање до победа | Едвај …

Ракометарите со буткање до победа | Едвај …

Наслов на оригиналот: Ракометарите тешко до бодовите против Турција Во претпоследниот натпревар од квалификациите за Европското првенство, Македонија ја совлада Турција со 26:25 и дефинитивно го обезбеди пласманот на континенталниот шампионат со шанса доколку славиме против Грција в недела во Струмица овој циклус да го завршиме на првото место во групата

Криштопанс и Летонија првпат на Европско првенство, Србите на „мегдан“ со Швајцарија

Криштопанс и Летонија првпат на Европско првенство, Србите на „мегдан“ со Швајцарија

Ѕвездата на Вардар, Даинис Криштопанс беше лидер на летонската репрезентација во 25:24 триумфот над Словенија со кој балтичката земја го обезбеди пласманот на Европското првенство во ракомет во 2020 година. За прв настап на едно големо натпреварување, Криштопанс даде 13 гола, додека за селекцијата на Веселин Вујовиќ, Доленец имаше 8 гола. Словенците