притисни ентер »

Дамјан: Чест ми е што пак сум капитен на МЗТ, заслужуваме да се вратиме назад во АБА1
Дамјан: Чест ми е што пак сум капитен на МЗТ, заслужуваме да се вратиме назад во АБА1

Дамјан: Чест ми е што пак сум капитен на МЗТ, заслужуваме да се вратиме назад во АБА1

МЗТ Скопје е максимално подготвен за стартот на новата сезона, во која „металците“ ќе ја имаат улогата на бранители на трофејот и во Првата лига и во Купот на Македонија. Аеродромци одиграа одличен меч во рамките од Супер-купот на Македонија лесно совладувајќи го Феникс со двоцифрена разлика, како најава за успеси во новата сезона во која сино-белите

Почнува кошаркарската сезона: МЗТ го брани трофејот, Работнички повторно со шампионски амбиции

Почнува кошаркарската сезона: МЗТ го брани трофејот, Работнички повторно со шампионски амбиции

Се е подготвено за стартот на новата сезона во кошаркарското првенство, која официјално ќе почне со денешните натпревари Работнички – ТФТ и Чаир – Феникс, поради обврските на Работнички и Феникс во европските натпреварувања следната седмица. Новина од оваа сезона е воведувањето на правило за четири странци, при што сите ќе можат да бидат истовремено

Стартуваат кошаркарските возбудувања: МЗТ Скопје одново голем фаворит за трофејот

Стартуваат кошаркарските возбудувања: МЗТ Скопје одново голем фаворит за трофејот

По Суперкупот во кој МЗТ Скопје ја оправда улогата на фаворит против Феникс, денес и официјално ќе биде отворена завесата во Првата кошаркарска лига на Македонија. Неколку дена порано од предвидениот термин, поради обврските кои ги имаат екипите на Работнички и Феникс 2010 во рамките на ФИБА Еврокупот, првите натпревари од новата натпреварувачка сезона

Почнува новата кошаркарска сезона

Почнува новата кошаркарска сезона

Денеска официјално стартува 32-та сезона во Првата македонска кошаркарска лига. Бранител на тронот е МЗТ Скопје кој доминира во македонскиот шампионат во последните четири години, сите титули отидоа во Аеродром. Одбраната на тронот, „сино-белите“ ја почнуваат од Гевгелија против Кожув, меч кој се игра во сабота. Списокот на кандидати за освојување

Стартува новата сезона: Најава за сериозен атак на тронот на МЗТ Скопје

Стартува новата сезона: Најава за сериозен атак на тронот на МЗТ Скопје

Денеска и официјално стартува новата сезона во Првата лига. Бранител на тронот е МЗТ Скопје кој доминира во македонскиот шампионат во последните четири години, сите титули отидоа во Аеродром. Одбраната на тронот, „сино-белите“ ја почнуваат од Гевгелија против Кожув, меч кој се игра во сабота. Списокот на кандидати за освојување на титулата од оваа

Кристијан Николов потпиша за Работнички

Кристијан Николов потпиша за Работнички

Кристијан Николов потпиша за Работнички Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Кристијан Николов кој беше без клуб откако ја заврши соработката со Коњаспор од Турција ќе биде нов член на скопски Работнички. Плејмејкерот во минатото го носеше дресот на МЗТ Скопје што значи ќе стане уште еден играч кој во историјата има настапувано за два најдобри,

Работнички се засили со македонски репрезентативец

Работнички се засили со македонски репрезентативец

Екипата на Работнички утре ја отвара новата сезона во првата македонска лига и тоа градскиот ривал ТФТ Скопје, меч пред кој обезбеди уште едно засилување за натпреварувачката 2023/2024. Центарци ќе можат да сметаат на услугите на македонскиот репрезентативец, Кристијан Николов кој беше без клуб откако ја заврши соработката со Коњаспор од Турција. Плејмејкерот

Работнички на ден пред стартот на новата сезона се засили со – репрезентативец!

Работнички на ден пред стартот на новата сезона се засили со – репрезентативец!

Екипата на Работнички со утрешниот меч на домашен терен против ТФТ (18 часот) и официјално ќе ја отвори новата сезона во кошаркарската Прва лига, а пред самиот старт успеа да обезбеди квалитетно засилување на плејмејкерската позиција. Станува збор за македонскиот репрезентативец, Кристијан Николов, кој по едногодишен настап во Турција, реши да се врати

Работнички се засили со македонски репрезентативец

Работнички се засили со македонски репрезентативец

Новата кошаркарска сезона и официјално стартува утре. Најтрофејниот македонски кошаркарски колектив на ден пред почетокот на истата се засили со нов играч и тоа со статус македонски репрезентативец. Предводникот на Работнички, Димитар Мираковски на плејмејкерската позиција на располагање ќе го има Кристијан Николов. Станува збор за кошаркар кој дел