притисни ентер »

Македонија на убедлив начин на ЕП, старата гарда ќе го подметне грбот за бајпасирање на генерациите
Македонија на убедлив начин на ЕП, старата гарда ќе го подметне грбот за бајпасирање на генерациите

Македонија на убедлив начин на ЕП, старата гарда ќе го подметне грбот за бајпасирање на генерациите

Селекторот Лазаров, по успешно завршената работа во квалификациите за пласман на ЕП 2022, ќе атакува на најдобар резултат на македонскиот национален тим на едно големо натпреварување, а за тоа ќе му треба широк состав на играчи што играат во своите клубови, високо ниво на мотивираност и мобилност на тимот, железна дисциплина и малку спортска среќа

Репрезентацијата со рекорд се пласира на 14-то големо натпреварување

Репрезентацијата со рекорд се пласира на 14-то големо натпреварување

Со пет победи, од кои една над актуелниот светски и олимписки првак Данска, и еден пораз и вкупно 10 бода, македонските репрезентативци се пласираа на Европското првенство во 2022 година. За Македонија ова ќе биде седми настап на ЕП, а има и седум учества на светските првенства РАКОМЕТ Со победата над Швајцарија, со 29-28, во Скопје, во последното,

Ракометарите за одличните квалификации ќе поделат 50.000 евра

Ракометарите за одличните квалификации ќе поделат 50.000 евра

Репрезентацијата на Македонија вчера забележа уште една победа и така ги затвори најуспешните квалификации во својата историја. Македонија квалификациите ги заврши со пет победи во шест натпревари и во групата освоивме исто бодови со светскиот шампион Данска. Таквиот успех Ракометната федерација на Македонија знаеше да го награди. За новиот успех и

Македонија со победа над Швајцарија ги заврши квалификациите за ЕП 2022

Македонија со победа над Швајцарија ги заврши квалификациите за ЕП 2022

Со победа од 29:28 (16:16) против Швајцарија, петти триумф во шест квалификациски меча, македонската ракометна репрезентација под водство на селекторот-ракометарот Кирил Лазаров ги комплетираше настапите на квалификациите за Европското првенство во 2022 година. По две победи над Финска и Швајцарија и со победа и пораз над светскиот шампион Данска,

Македонските ракометари со триумф над Швајцарија го прославија пласманот на ЕП

Македонските ракометари со триумф над Швајцарија го прославија пласманот на ЕП

Македонската ракометна репрезентација вчера вечерта во Скопје ја совлада Швајцарија со 29:28 во последното коло од квалификациите за Европското првенство. Фото: РФМ Иако Македонците и пред натпреварот го имаа обезбедено учеството на евро-шампионатот, одиграа без калкулации и на крајот заслужено се радуваа. „Црвено-жолтите“ до победата ги предводеа

Македонија со победа над Швајцарија ги заврши квалификациите за ЕП 2022

Македонија со победа над Швајцарија ги заврши квалификациите за ЕП 2022

Со победа од 29:28 (16:16) против Швајцарија, петти триумф во шест квалификациски меча, македонската ракометна репрезентација под водство на селекторот-ракометарот Кирил Лазаров ги комплетираше настапите на квалификациите за Европското првенство во 2022 година. По две победи над Финска и Швајцарија и со победа и пораз над светскиот шампион Данска,

РФМ за овие квалификации ги награди ракометарите со премија од 50.000 евра

РФМ за овие квалификации ги награди ракометарите со премија од 50.000 евра

Велат кога зад себе имаш силна федерација, успесите доаѓаат полесно. Ракометната Федерација на Македонија секогаш цврсто стои зад ракометарите, никогаш не се штеди, перфкетните услови се главен приоритет. И не само тоа, успесите секогаш се наградувани. За овој квалификациски циклус, македонската репрезентација доби вкупна премија од 50.000 евра. Ракометарите

РФМ за овие квалификации ги награди ракометарите со премија од 50.000 евра

РФМ за овие квалификации ги награди ракометарите со премија од 50.000 евра

Велат кога зад себе имаш силна федерација, успесите доаѓаат полесно. Ракометната Федерација на Македонија секогаш цврсто стои зад ракометарите, никогаш не се штеди, перфкетните услови се главен приоритет. И не само тоа, успесите секогаш се наградувани. За овој квалификациски циклус, македонската репрезентација доби вкупна премија од 50.000 евра. Ракометарите

Лазаров: Швајцарците ме испровоцираа, заборавија дека ние ја победивме Данска

Лазаров: Швајцарците ме испровоцираа, заборавија дека ние ја победивме Данска

Македонската ракометна репрезентација славеше над Швајцарија со 29-28 во завршниот меч од квалификациите за пласман на Европското првенство. Ние и пред дуелот во Скопје имавме обезбедени билет за шампионатот во Унгарија и Словачка, но без разлика на тоа одигравме борбено, квалитетно, без никакви калкулации со што на најдобар можен начин им одговоривме

Лазаров: Швајцарците ме изнервираа, заборавија дека ние ја победивме Данска

Лазаров: Швајцарците ме изнервираа, заборавија дека ние ја победивме Данска

Кире Лазаров не го криеше задоволството по третата победа како селектор на Македонија, на четвртиот меч што нашиот најдобар ракометар го минува како играч-кормилар на националниот тим. Притоа, Лазаров напомена дека како мотив за него послужија изјавите на швајцарските ракометари пред мечот дека сигурно ќе победат доколку одиграат како на претходниот