притисни ентер »

Тетовската уметничка галерија со јавен повик до уметниците
Тетовската уметничка галерија со јавен повик до уметниците

Тетовската уметничка галерија со јавен повик до уметниците

Сите заинтересирани поединци и организации од областа на културата кои би сакале да се претстават пред тетовската публика имаат можност да поднесат барање до Националната установа „Уметничка галерија Тетово” каде во текот на 2020 година би можеле да се организираат изложба или слично претставување. Повикот на Галеријата е отворен од денеска до 25 јуни

Тетовската уметничка галерија со јавен повик до уметниците

Тетовската уметничка галерија со јавен повик до уметниците

Сите заинтересирани поединци и организации од областа на културата кои би сакале да се претстават пред тетовската публика имаат можност да поднесат барање до Националната установа „Уметничка галерија Тетово” каде во текот на 2020 година би можеле да се организираат изложба или слично претставување. Повикот на Галеријата е отворен од денеска до 25 јуни

Тетовската уметничка галерија со јавен повик до уметниците

Тетовската уметничка галерија со јавен повик до уметниците

Сите заинтересирани поединци и организации од областа на културата кои би сакале да се претстават пред тетовската публика имаат можност да поднесат барање до Националната установа „Уметничка галерија Тетово“ каде во текот на 2020 година би можеле да се организираат изложба или слично претставување. Повикот на Галеријата е отворен од денеска до 25 јуни

На 17 и на18 јуни запишување во средните училишта

На 17 и на18 јуни запишување во средните училишта

Во средните училишта в понеделник и во вторник, 17 и 18 јуни, е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото пријавување ќе бидат објавени на 19 јуни. Второто пријавување и запишување на учениците

Вучиќ: Ако нема состанок во Париз состојбата ќе биде уште потешка

Вучиќ: Ако нема состанок во Париз состојбата ќе биде уште потешка

Со наближувањето на најавениот состанок за Косово во Париз на 1 јули, на иницијатива на германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон, српките власти, покрај секојдневните изјави за тоа дали овој состанок ќе се одржи или не, ја интензивираа и дипломатската активност. Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска рече

Викендов ќе се одржи Државно првенство во прескокнување на пречки за 2019 година

Викендов ќе се одржи Државно првенство во прескокнување на пречки за 2019 година

На 16 – ти јуни 2019 година во недела со почеток во 10 часот на Федерацијата за коњички спорт на Македонија, клубот за коњички спорт „Процес“ од Скопје, ќе го одржи „Јунскиот коњички турнир“ и 2 -то коло од Државно првенство во прескокнување на пречки за 2019 година. На програмата се три натпревари во прескокнување на пречки во класа А, класа Б и дебитанти

Сообраќајка на патот Кичево-Гостивар тешко повреден тетовчанец

Сообраќајка на патот Кичево-Гостивар тешко повреден тетовчанец

Товарно возило „Ивеко” вчера кај селото Колари излетало од патот. На магистралниот пат Кичево-Гостивар, кај селото Колари, товарно возило „Ивеко” со тетовски регистарски ознаки, управувано од К.Т. 44- годишен од Тетово, изгубило контрола и излетало од патот. Сообраќајката се случила вчера во која  со тешки телесни повреди се здобил возачот К.Т., кој

Вардар се збогува со ракометарите кои заминуваат

Вардар се збогува со ракометарите кои заминуваат

Вардар преку социјалните мрежи им се заблагодари на ракометарите кои заминуваат и на Роберто Парондо. Шест ракометари и тренерот Роберто Парондо си заминуваат по освојувањето на Европската круна, нивните трансфери беа претходно договорени. Клубот преку социјалните мрежи им се заблагодари на играчите кои си одат. „Ви благодариме Дејан Милосављев, Рожерио