притисни ентер »

Фарбите за коса го зголемуваат ризикот од рак на дојка
Фарбите за коса го зголемуваат ризикот од рак на дојка

Фарбите за коса го зголемуваат ризикот од рак на дојка

Колку е почеста употребата на трајни бои за коса, тоа значи деја е поголем ризикот од развој на рак на дојка, посочува научен труд објавен во списанието „Интернешнл журнал оф кансер”. Националниот институт за здравство во САД спроведе анализа на податоците од 46.709 жени. Фокусот е на тоа како околностите и гените влијаат врз веројатноста од развој

„Седа сум од 20-та година“ – Девојката на Кијану Ривс откри зошто не ја бојадисува косата

„Седа сум од 20-та година“ – Девојката на Кијану Ривс откри зошто не ја бојадисува косата

Уметницата Александра Грант (46) го привлече вниманието на светската јавност и заради врската со Кијану Ривс, но и заради седата коса што прави таа да изгледа постара отколку што е. И додека едни ја критикуваа за изгледот, други ја пофалија нејзината храброст да биде природна. Откако во медуимите се појави вест дека боите за коса и хемиските препарати

„Седа сум од 20-та година“ – Девојката на Кијану Ривс откри зошто не ја бојадисува косата

„Седа сум од 20-та година“ – Девојката на Кијану Ривс откри зошто не ја бојадисува косата

Уметницата Александра Грант (46) го привлече вниманието на светската јавност и заради врската со Кијану Ривс, но и заради седата коса што прави таа да изгледа постара отколку што е. И додека едни ја критикуваа за изгледот, други ја пофалија нејзината храброст да биде природна. Откако во медуимите се појави вест дека боите за коса и хемиските препарати

Девојката на Кијану Ривс откри зошто не сака да ја бојадиса косата

Девојката на Кијану Ривс откри зошто не сака да ја бојадиса косата

Познатиот актер Кијану Ривс ја изненади јавноста кога се појави на црвениот тепих пред еден месец за прв пат по 35 години со девојка. Уште поголемо изненадување на јавноста беше неговата избраничка, 46-годишната уметничка Александра Грант,која поради седата коса многумина ја помешаа со актерката Хелен Мирен. Девојката на Ривс објасни и зошто одбива

Американските научници предупредуваат : Бојата за коса го зголемува ризикот од рак на дојка

Американските научници предупредуваат : Бојата за коса го зголемува ризикот од рак на дојка

Студијата набљудувала 46.709 жени и открила дека оние кои ја обоиле косата во период од една година пред да се вклучат во истражувањето , за 9% поверојатно можеле да заболат од карцином на дојка од жените кои не ја боеле косата во тој период. Откриено е дека црните жени помалку ја бојат косата отколку белите, но ако почант со боење ,  и тие веројатно

Научен труд: Фарбите за коса го зголемуваат ризикот од рак на дојка

Научен труд: Фарбите за коса го зголемуваат ризикот од рак на дојка

Колку е почеста употребата на трајни бои за коса, тоа значи деја е поголем ризикот од развој на рак на дојка, посочува научен труд објавен во списанието „Интернешнл журнал оф кансер”. Националниот институт за здравство во САД спроведе анализа на податоците од 46.709 жени. Фокусот е на тоа како околностите и гените влијаат врз веројатноста од развој

Девојката на Кијану Ривс откри зошто никогаш нема да ја бојадисува косата – причината ќе ве загрижи!

Девојката на Кијану Ривс откри зошто никогаш нема да ја бојадисува косата – причината ќе ве загрижи!

Двајцата на почетокот од ноември рака под рака прошетаа на црвениот килим и ја изненадија јавноста, со оглед на тоа што актерот со години немаше некоја сериозна врска. Александра Грант (46) е жената која со својот необичен и природен изглед успеа да го освои срцето на еден од најпосакуваните актер, Кијану Ривс (55). Двајцата на почетокот од ноември

Фарбите за коса го зголемуваат ризикот од рак на дојка

Фарбите за коса го зголемуваат ризикот од рак на дојка

Колку е почеста употребата на трајни бои за коса, тоа значи деја е поголем ризикот од развој на рак на дојка, посочува научен труд објавен во списанието „Интернешнл журнал оф кансер”. Националниот институт за здравство во САД спроведе анализа на податоците од 46.709 жени. Фокусот е на тоа како околностите и гените влијаат врз веројатноста од развој

Ова е причината поради која девојката на Кијану Ривс не сака да ја бојосува седата коса

Ова е причината поради која девојката на Кијану Ривс не сака да ја бојосува седата коса

Фотографијата на која популарниот холивудски актер Кијану Ривс позира со својата девојка Александра Грант (46) предизвика големо внимание во јавноста, пред се’ поради изгледот на избраничката на еден од омилените актери. Имено, таа изгледа многу постаро од Кијану, пред се’ поради седата коса, за која неодамна откри зошто не ја бојосува. View this post

Фарбите за коса го зголемуваат ризикот од рак на дојка

Фарбите за коса го зголемуваат ризикот од рак на дојка

Резултатите говорат дека жените кои редовно користат трајна боја за коса, имаат девет отсто поголеми шанси да добијат рак од оние „помалку редовните“. Се работи за фарби кои содржат состојки што го разградуваат ендокриниот систем, а некои од нив се и канцерогени. Колку е почеста употребата на трајни бои за коса, тоа значи деја е поголем ризикот од