притисни ентер »

E. Пелистер и Т. Пролет одат на Фајналфор
E. Пелистер и Т. Пролет одат на Фајналфор

E. Пелистер и Т. Пролет одат на Фајналфор

Останаа само уште две неодговорени прашање околу изгледот на следниот Фајналфот од Куп на Македонија. По вечерашните натпревари, пласман обезбедија Т. Пролет кој го елимнираше тимот на Е. Пелистер 2 и првиот на Е. Пелистер кој очекувано во Битола, славеше победа над Тиквеш. Утре ќе се играат уште две финалиња по кои очекуваме Вардар 1961 да го верификува

Алкалоид со цепелин до финале

Алкалоид со цепелин до финале

РК БУТЕЛ СКОПЈЕ - РК АЛКАЛОИД   24-25 (13-13) Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев. Делегат: Цане Куртовиќ РК БУТЕЛ СКОПЈЕ: Симјановски, Субашевски, Младеновски, Стојановски, Георгиевски 1, Крстевски 3, Мојсоски, Спасовски 2, Стојчевиќ, Манасков 3, Блажевски, Јефтиќ 5, Василевски 1, Мајиќ 5, Николов 4 Седмерци: 5/7 Исклучивања:

Тиквеш ја победи Струга за четвртфинале со Еурофарм Пелистер во Купот

Тиквеш ја победи Струга за четвртфинале со Еурофарм Пелистер во Купот

Ракометарите на Тиквеш си обезбедија четвртфинале во Купот на Македонија откако во осминафиналната Група 4 славеа против Струга со 28-23. На тој начин кавадарчани си обезбедија финале во Групата 4 против Еурофарм Пелистер, четвртфинална битка за место на Ф4 турнирот во најмасовното домашно клупско натпреварување. КУП НА МАКЕДОНИЈА – МАЖИ (осминафинале)

Закажани две финалиња во Куп на Македонија

Закажани две финалиња во Куп на Македонија

Тиквеш ќе го предизвика Е. Пелистер, а Пролет ќе игра против Е. Пелистер 2 во првите два познати финални парови во Куп на Македонија. Пролет беше подобар од Голден Арт, а Е. Пелистер 2 го совлада тимот на Радовиш за меѓусебно финале што ќе се игра вечерва. Првиот тим на Е. Пелистер пак го реши Куманово, а Тиквеш беше подобар од Струга и овие два пара

Еурофарм Пелистер без проблеми преку Куманово до четвртфинале во Купот, и вториот тим на битолчани пред триумф

Еурофарм Пелистер без проблеми преку Куманово до четвртфинале во Купот, и вториот тим на битолчани пред триумф

Ракометарите на Еурофарм Пелистер сосема очекувано се пласираа во четвртфиналето на Купот на Македонија откако во првата осминафинална пресметка од Групата 4 која се игра во салата „Боро Чурлевски“ во Битола убедливо славеа против Куманово со 33-21 (17-12). Во натпреварот за пласман на Ф4 турнирот, Еурофарм Пелистер утре ќе се соочи со подобриот од

Куп на Македонија, каде да гледате, ЛИНКОВИ

Куп на Македонија, каде да гледате, ЛИНКОВИ

Во исчекување на следното првенствено коло што треба да биде најинтересното во досегашниот дел од првенството затоа што прв пат ќе се сретнат Вардар и Е. Пелистер, екипите ќе се „загреваат“ во групите од Куп на Македонија. Денеска дерби на денот е дуелот меѓу Алкалоид и Бутел Скопје, две екипи што исто така се среќааваат и во првенството следното коло

Цветковски: Ако ја сопреме брзата транзиција на Алкалоид можеме до победа

Цветковски: Ако ја сопреме брзата транзиција на Алкалоид можеме до победа

Петар Цветковски, младиот ракометар на Бутел Скопје, верува дека неговата екипа ќе најде начин како да се совлада амбициозниот Алкалоид и одново ќе обезбедат пласман во завршницата од ракометниот Куп на Македонија. Плеј-оф екипите в сабота го играат дербито од четвртфиналната фаза во Националниот Куп, Алкалоид атакува на прв Ф4 турнир, додека Бутел

Стартува битката за пласман на Ф4 ракометниот турнир во Купот на Македонија

Стартува битката за пласман на Ф4 ракометниот турнир во Купот на Македонија

Осминафиналните натпревари од Купот во машка и женска македонска ракометна конкуренција започнуваат денеска. Со три дуели, по еден во машка и два во женска конкуренција почнува решавачката борба за пласман на завршните турнири во ракометниот Куп на Македонија. Серијата мечеви кај мажите се отвора со натпреварот меѓу Пролет и Голден Арт. Кај дамите

Денеска стартува битката за пласман на Ф4 турнирот во Купот на Македонија!

Денеска стартува битката за пласман на Ф4 турнирот во Купот на Македонија!

Денеска, барем кога во прашање е домашниот машки ракомет, стартува битката за пласман на Ф4 турнирот во Купот на Македонија. Со мечот од 18:30 часот меѓу Пролет и Голден Арт, започнуваат осминафиналните мечеви во Купот. Сите останати мечеви од групите се закажани за утре и задутре. Во продолжение погледнете го распоредот и што не чека викендов во Купот

Викендов ќе доминира Куп на Македонија

Викендов ќе доминира Куп на Македонија

По репрезентативната пауза, викендов на сцената се враќа клупскиот ракомет и тоа со натпреварите од Куп на Македонија. Ќе се игра групната фаза во четири групи со по четири екипи што ќе играат полуфинален систем. Победниците од секоја група ќе се пласираат на завршниот турнир, што исто така се игра полуфинален систем или Фајналфор. Три групи ќе се