притисни ентер »

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името
Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во Софија, како и ден пред новата тет-а-тет средба меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис

Курц: Самит во Софија ќе внесе нова динамика во приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ

Курц: Самит во Софија ќе внесе нова динамика во приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ

Софија, 16 мај 2018 (МИА) - Очекувам утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан да внесе нова динамика во процесот на приближување на земјите од регионот во ЕУ. изјави денеска во Софија австрискиот канцелар Себастијан Курц по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ. - Се надеваме дека и натаму ќе продолжи приближувањето на Србија кон ЕУ во позитивна

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен Балкан. На отворањето на конференцијата „Дијалог со Западен Балкан: Создавање подрачје на раст, безбедност

Српска листа се враќа во Владата на Харадинај по самитот во Софија

Српска листа се враќа во Владата на Харадинај по самитот во Софија

Најголемата српска партија во Косово,  Српска листа, се очекува да се врати во косовската Влада веднаш по Самитот на Европската унија и Западен Балкан, кој денеска и утре се одржува во Софија, пишува „Газета Експрес“, наведувајќи дека оваа партија, практично, во ниеден момент не ги напушти функциите во Владата на Рамуш Харадинај. Извори на порталот

Српска листа се враќа во Владата на Харадинај по Самитот во Софија

Српска листа се враќа во Владата на Харадинај по Самитот во Софија

Приштина, 16 мај 2018 (МИА) - Најголемата српска партија во Косово,  Српска листа, се очекува да се врати во косовската Влада веднаш по Самитот на Европската унија и Западен Балкан, кој денеска и утре се одржува во Софија, пишува „Газета Експрес“, наведувајќи дека оваа партија, практично, во ниеден момент не ги напушти функциите во Владата на Рамуш

Српска листа се враќа во Владата на Харадинај по Самитот во Софија

Српска листа се враќа во Владата на Харадинај по Самитот во Софија

Српска листа се враќа во Владата на Харадинај по Самитот во Софија Најголемата српска партија во Косово,  Српска листа, се очекува да се врати во косовската Влада веднаш по Самитот на Европската унија и Западен Балкан, кој денеска и утре се одржува во Софија, пишува „Газета Експрес“, наведувајќи дека оваа партија, практично, во ниеден момент не ги

Српска листа се враќа во Владата на Харадинај по Самитот во Софија

Српска листа се враќа во Владата на Харадинај по Самитот во Софија

Најголемата српска партија во Косово,  Српска листа, се очекува да се врати во косовската Влада веднаш по Самитот на Европската унија и Западен Балкан, кој денеска и утре се одржува во Софија, пишува „Газета Експрес“, наведувајќи дека оваа партија, практично, во ниеден момент не ги напушти функциите во Владата на Рамуш Харадинај. Извори на порталот

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025 година

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален комитет, на која е побарано интеграцијата на Западен Балкан да остане главен приоритет на ЕУ. Таа ја нагласи

Захариева: Две нови балкански земји ќе станат членки на ЕУ до 2025 година

Захариева: Две нови балкански земји ќе станат членки на ЕУ до 2025 година

Министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на ЕУ до 2025 година. Захариева во Софија учествуваше на конференцијата на Европскиот економски и општествен комитет, каде што беше побарано интеграцијата на Западен Балкан да остане главен приоритет на ЕУ. Захариева: Две

Борисов ја отвори Конференцијата за дијалог со Западен Балкан

Борисов ја отвори Конференцијата за дијалог со Западен Балкан

Софија, 16 мај 2018 (МИА) - Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов денеска ја отвори конференцијата „Дијалог со Западен Балкан: Создавање на подрачја на раст, безбедност и и поврзаност на патот кон Европа“, што се одржува во Националната палата на културата во Софија. Конференцијата се одржува пред утрешниот Самит ЕУ - Западен Балкан, а присуствуваат