притисни ентер »

Торта со желе коцки и готови кори (без печење)
Торта со желе коцки и готови кори (без печење)

Торта со желе коцки и готови кори (без печење)

Превкусни коцки со желе на Дониа! 1. Слатката павлака ја матиме со миксер додека стане прилично цврста. Го додаваме маскарпонето лажица по лажица и повторно матиме. 2. Желе бонбоните ги сецкама на коцки. 3. Во павлаката ги додаваме желе бонбоните и една лажица рум. 4. Филот го нанесуваме врз првата кора за торта па потоа нежно ја ставаме втората кора

Проблем автор Biljana Nikolova - Бразилска чоколадна торта (посно)

Проблем автор Biljana Nikolova - Бразилска чоколадна торта (посно)

Прво го подготвуваме пандишпанот. Во еден сад ги мешаме сите суви состојки и ги додаваме зејтинот и киселата вода. Мешаме со дрвена лажица и го сипуваме на пек-хартија во голем плех од шпорет. Пандишпанот се пече на 180-200 степени околу 20 минути. Со чепкалка се проверува дали е доволно печена. Кога е печена се остава да олади. Во мегувреме се прави