притисни ентер »

Аронијан „најбрз“ на турнирот во Сент Луис
Аронијан „најбрз“ на турнирот во Сент Луис

Аронијан „најбрз“ на турнирот во Сент Луис

Светскиот шампион Магнус Карлсен заврши на шестото место, со 17 бода (шести во забрзан и петти во брз шах), со што е прекината неговата низа од осум турнирски победи годинава Ерменскиот велемајстор (ВМ) Левон Аронијан е севкупен победник на турнирот во забрзан шах (2х25 минути плус 10 секунди за секој одигран потег – 9 кола) и брз шах (2х5 мин., плус

Аронијан и Вашер-Леграв први во забрзан шах во Сент Луис

Аронијан и Вашер-Леграв први во забрзан шах во Сент Луис

Вашер-Леграв (лево) - Аронијан 0-1 Светскиот првак Магнус Карлсен не блескаше и заврши на 6-то место, со 4 поени, доживувајќи дури четири порази (од Динг, Каруана, Аронијан и Карјакин). Следува турнирот во брз шах Шаховските велемајстори, Ерменецот Левон Аронијан и Французинот Максим Фашер-Леграв, триумфираа на гранд-турнирот во забрзан шах од 22

Карлсен падна во форма, загуби четири од девет партии во САД

Карлсен падна во форма, загуби четири од девет партии во САД

Неприкосновениот светски број еден Магнус Карлсен го имаше најлошиот период во кариерата на турнирот „Grand Chess Tour de San Luis“ во САД. Таму се играа брзи партии кои траат 25 минути и десет секунди, а Норвежанецот загуби четири од девет одиграни. Исто така тој го препушти првото место во брз шах на Максим Лашие-Лаграв кој успеа да го добие нивниот