притисни ентер »

Алмодовар и „Ќеиф” со чалгии утревечер на Синедејс
Алмодовар и „Ќеиф” со чалгии утревечер на Синедејс

Алмодовар и „Ќеиф” со чалгии утревечер на Синедејс

На 11 ноември, во рамки на Гала програмата на 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“, во киното Милениум, публиката ќе може да ги погледне филмовите „Pain and Glory” во режија на Педро Алмодовар (20 часот) и „About Endlesness“ на Рој Андерсон (22 часот). Во киното Фросина, пак, ќе бидат прикажани „Полусестра“ на Дамјан Козоле во продукција на „Сестри

Македонската чалгија – автентично музицирање со космополитски дух

Македонската чалгија – автентично музицирање со космополитски дух

Како се развивала македонската чалгија, западните влијанија,  резултатот од таа синтеза, ќе може да се види во музичкиот документарец „Ќеиф (Македонска чалгиска традиција)“ кој утревечер од 21 часот премиерно ќе биде прикажан во кино „Фросина“ во рамки на фестивалот „Синедејс“.

По трагите на чалгијата до „Ќеиф“

По трагите на чалгијата до „Ќеиф“

Чалгијата е музички код кој се провлекува низ многу генерации кои живеат на ова тло. Нејзиното постоење e инспирација која долги години тлеела кај Блаже Дулев и Ристо Солунчев, а денес веќе е заокружена со создавање на музички документарен филм насловен како „Ќеиф“, во продукција на Аворд филм и видео. „Ќеиф“ своjа премиера ќе има во понеделник, на