притисни ентер »

Пилешко во сос од кикиритки
Пилешко во сос од кикиритки

Пилешко во сос од кикиритки

Потребни состојки: 350 гр пилешки гради 50 гр кикиритки без лушпа 1 лута пиперка 1 праз 2 лажички густин 3 лажици соја-сос 2 чешниња лук 200 мл бело вино малку ѓумбир (свеж или во прав) црвен пипер, сол и кари по желба Начин на подготовка: Пилешкото месо исечете го на лентички. Зачинете го со малку црвен пипер и лажичка густин. Кикиритките пропржете