притисни ентер »

Најскапото виски во светот чини неверојатни 2,5 милиони евра
Најскапото виски во светот чини неверојатни 2,5 милиони евра

Најскапото виски во светот чини неверојатни 2,5 милиони евра

Рекордот за најскапо шише виски во светот е соборен откако шише Macallan од 1926 година беше продадено за неверојатни 2,5 милиони евра на аукција на Sotheby's аукциската куќа во Лондон. „Вкусив капка од ова виски. Богато е со сушено овошје, има пиперкаст и 'дрвенест' вкус“, изјави Џони Фаул од споменатата аукциска куќа. Тој додаде дека 60 години било

Реткото виски Macallan од 1926 година, продадено за 2,1 милиони фунти, стана најскапото шише во светот

Реткото виски Macallan од 1926 година, продадено за 2,1 милиони фунти, стана најскапото шише во светот

Рекордот за најскапото шише виски во светот е срушен откако шише Macallan 1926 беше продадено за 2,1 милиони фунти на аукција на Sotheby’s во Лондон. Продажбата постави нов рекорд за шише алкохол или вино продадено на аукција, изјави аукциската куќа за новинската агенција АФП. Реткото шише се очекуваше да собере помеѓу 750.000 и 1,2 милиони фунти,

ШИШЕ ВИСКИ ПРОДАДЕНО ЗА 2,5 МИЛИОНИ ЕВРА: Посебната етикета је крена цената, колекционерите „полудеа“

ШИШЕ ВИСКИ ПРОДАДЕНО ЗА 2,5 МИЛИОНИ ЕВРА: Посебната етикета је крена цената, колекционерите „полудеа“

Добивај вести на Viber Дванаесет шишиња, вклучувајќи го и она што се продава денес, имаат етикети дизајнирани од италијанскиот сликар Валерио Адами Шише шкотско виски „Macallan Adami“, кое важи за најбараното во светот, викендов беше продадено за речиси 2,2 милиони фунти (околу 2,5 милиони евра), што е рекорд на аукција за шише вино или жесток пијалок

Ова е најскапото виски на светот, чини неверојатни 2,5 милиони евра

Ова е најскапото виски на светот, чини неверојатни 2,5 милиони евра

Рекордот за најскапо шише виски во светот е соборен откако шише Макалан од 1926 година беше продадено за неверојатни 2,5 милиони евра на аукција на Сотби во Лондон. „Дегустирав капка од ова виски. Богат е со вкус на сушено овошје, пиперка и има „дрвенеста“ нота, изјавил Џони Фаул од споменатата аукциска куќа. Тој додал дека вискито 60 години се чувало

Ретко шкотско виски се продаде на аукција за рекордни 2,7 милиони долари

Ретко шкотско виски се продаде на аукција за рекордни 2,7 милиони долари

Лондон, 20. ноември 2023 (ОХРИДПРЕС) – Ретко шише виски достигна цена од 2,7 милиони долари, станувајќи највредниот алкохолен пијалак што се продал на аукција. „Макалан сингл малт“ од 1926 година е едно од најбараните шишиња шкотско виски на светот, при што на вчерашната аукција на „Сотбис“ постигна цена двојно поголема од проценетата. Шефот на одделот

Ретко шкотско виски се продаде на аукција за рекордни 2,7 милиони долари

Ретко шкотско виски се продаде на аукција за рекордни 2,7 милиони долари

Ретко шише виски достигна цена од 2,7 милиони долари, станувајќи највредното вино или жесток пијалак што се продал на аукција. „Макалан сингл малт“ од 1926 година е едно од најбараните шишиња шкотско виски на светот, при што на вчерашната аукција на „Сотбис“ постигна цена двојно поголема од проценетата. Шефот на одделот за виски на „Сотбис“ изјави

За 2,5 милиони евра продадено е најскапото виски на светот

За 2,5 милиони евра продадено е најскапото виски на светот

Шише Макалан од 1926 година, опишано од аукциската куќа Сотби како „највредното виски на светот“, вчера е продадено за рекордни 2,1 милиони фунти (2,5 милиони евра). Цената на реткото шише се очекувало да достигне помеѓу 750.000 и 1,2 милиони фунти, но ги надмина проценките и достигна 2.187.500 фунти. Продажбата постави „нов рекорд за кое било шише

Соборен рекорд: Шише шкотско виски продадено на аукција за 2,7 милиони долари

Соборен рекорд: Шише шкотско виски продадено на аукција за 2,7 милиони долари

Соборен рекорд: Шише шкотско виски продадено на аукција за 2,7 милиони долари А.Ј. Пред 4 минути Шкотско виски Мекелен Адами 1926 - Фото: Принтскрин/ Твитер Шише шкотско виски означено како „најбараното во светот“ денеска е продадено за 2,2 милиони фунти (2,7 милиони долари) , што е рекорд на аукција за шише вино или алкохолни пијалоци. Добиј ги најважните