притисни ентер »

Бостон продолжува да гази, победа за Голден Стејт
Бостон продолжува да гази, победа за Голден Стејт

Бостон продолжува да гази, победа за Голден Стејт

Бостон останува најдобриот тим во НБА оваа сезона, со 14 победи. Во последниот натпревар, Бостон го совлада Далас со 125-112, каде 6 играчи на Бостон постигнаа преку 10 поени. Најдобри беа Тејтум со 37 поени и 13 скока, како и Браун со 31 поен, додека кај гостите се истакна само Лука Дончиќ со 42 поени. Advertisements Голден Стејт се врати на победите,

Тејтум му донесе победа на Бостон

Тејтум му донесе победа на Бостон

Екипата на Бостон предводена од Џејсон Тејтум кој запиша дабл-дабл славеше против Далас со 125:112. Тејтум мечот го заврши со 37 поени и 13 скока, а помогнат од Браун (31 поен), го засенија новото одлично издание на Лука Дончиќ. Словенечкиот плејмејкер беше близу до троен ефект со 42 поени, девет асистенции и осум скока. За Маверикси ова беше втор

Јокиќ постави рекорд на сезоната, блескаше и Дончиќ

Јокиќ постави рекорд на сезоната, блескаше и Дончиќ

Двете најголеми ѕвезди од просторите на поранешна Југославија, Никола Јокиќ и Лука Дончиќ имаа фантастична вечер во НБА лигата. Денвер по продолжение ја победи Оклахома со 131-126, а Никола Јокиќ повторно беше на чекор од трипл-дабл. Постигна 39 поени, 10 скока и 9 асистенции, а тие 39 поени се негов личен рекорд оваа сезона. На овој меч имаше помош

Јокиќ го предводеше Денвер до победа, Дончиќ го доби дуелот со Тејтум, но Далас загуби од Бостон

Јокиќ го предводеше Денвер до победа, Дончиќ го доби дуелот со Тејтум, но Далас загуби од Бостон

На Никола Јокиќ му недостасуваше една асистенција за трипл-дабл против Оклахома, но Денвер го доби мечот со 126-131, Лука Дончиќ постигна 42 поени против Бостон, но Далас го загуби мечот со 125-112. На Никола Јокиќ му недостасуваше една асистенција за трипл-дабл против Оклахома, но Денвер го доби мечот со 126-131, Лука Дончиќ постигна 42 поени против

Разиграниот Јокиќ му донесе победа на Денвер, Дончиќ „испука“ 42 поени против Бостон

Разиграниот Јокиќ му донесе победа на Денвер, Дончиќ „испука“ 42 поени против Бостон

Тимот на Денвер Нагетс славеше над Оклахома Сити Тандер со 131-126 во единствениот натпревар на кој се играше продолжение во богата програма во НБА лигата. Домаќините имаа убаво водство по три четвртини (97-84), меѓутоа паднаа во завршниот период по што мечот отиде во продолжение каде составот од Колорадо беше поуспешен за 11 сезонски триумф. Во елемент

Импресивни партии на Јокиќ и Дончиќ

Импресивни партии на Јокиќ и Дончиќ

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ уште еднаш го воодушевија кошаркарскиот свет. Двајцата беа блиску до трипл-дабл со 39+ поени. Дневер, по едно продолжение ја победи Оклахома 131:126, додека Далас доживеа пораз во Кливленд 112:125. Јокиќ го предводеше Денвер со 39 поени, 10 скока и девет асистенции. Актуелниот МВП, од поле шутираше 11/15, погоди 16 од 18

НБА Топ 10: Најубавите потези на вечерта

НБА Топ 10: Најубавите потези на вечерта

Изминатата вечер во најсилната кошаркарска лига беа одиграни 12 натпревари по кои на победи се радуваа Шарлот, Кливленд, Минесота, Атланта, Мајами, Бруклин, Чикаго, Њу Орлеанс, Детроит, Бостон, Денвер и Голден Стејт. Најубавите потези на вечерта ги отсликаа атрактивни забивања, блокови и „циркус шутеви“. Крадењето авторски текстови е казниво со закон

Импресивни партии на Јокиќ и Дончиќ

Импресивни партии на Јокиќ и Дончиќ

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ уште еднаш го воодушевија кошаркарскиот свет. Двајцата беа блиску до трипл-дабл со 39+ поени. Дневер, по едно продолжение ја победи Оклахома 131:126, додека Далас доживеа пораз во Кливленд 112:125. Јокиќ го предводеше Денвер со 39 поени, 10 скока и девет асистенции. Актуелниот МВП, од поле шутираше 11/15, погоди 16 од 18

Импресивни партии на Јокиќ и Дончиќ

Импресивни партии на Јокиќ и Дончиќ

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ уште еднаш го воодушевија кошаркарскиот свет. Двајцата беа блиску до трипл-дабл со 39+ поени. Дневер, по едно продолжение ја победи Оклахома 131:126, додека Далас доживеа пораз во Кливленд 112:125. Добивај вести на вибер Јокиќ го предводеше Денвер со 39 поени, 10 скока и девет асистенции. Актуелниот МВП, од поле шутираше