Квалификант го победи Циципас на Мастерсот во Мадрид

Победникот на Мастерсот во Монте Карло и минатонеделниот финалист во Барселона, Стефанос Циципас, доживеа шокантна елиминација на Мастерсот во во Мадрид. Гркот, во второто коло доживеа пораз од 118. играч на АТП листата, Бразилецот Чиаго Монтеиро со 6:4, 6:4. Мечот во центарот на Каха Махика траеше 97 минути. Еден брејк му беше доволен на Монтеиро

Циципас шокиран уште на стартот во Мадрид, Синер лесно против Сонего

По двете финалиња во Монте Карло и во Барселона, Стефанос Циципас доживеа шок уште на стартот од своите натпревари на АТП турнирот во Мадрид. Циципас во 2. коло (прво за него) загуби од Бразиилецот Тиаго Монтеиро со 6-4 и 6-4, па неочекувано рано доживеа елиминација во Шпанија. Италијанецот Јаник Синер, пак, беше извонреден на денешниот натпревар убедливо

Циципас шокиран на стартот во Мадрид, Синер го декласира Сонего

По воведната рунда на Мастерсот во Мадрид во која играше и Рафаел Надал, изминативе 48 часа се играат мечевите од кои дел се и фаворитите, а денеска испадна еден тенисер кој беше програмиран да оди далеку во шпанската престолнина. По двете финалиња во Монте Карло и Барселона, Стефанос Циципас планираше да ја продолжи добрата форма и во Мадрид, но во

Шок за Циципас во Мадрид, елиминиран е од 118. тенисер на светот

Стефанос Циципас изненадувачки беше елиминиран во второто коло на АТП турнирот во Мадрид. Гркот беше слободен во првата рунда, а сега иако важеше за огромен фаворит загуби од Тиаго Монтеиро со 2-0 за час и 37 минути борба. На стартот по долгиот втор гем искусниот Бразилец успеа да направи брејк со кој стекна предност која потоа ја одбрани. Монтеиро

Надал загуби само еден гејм и закажа битка со Де Минор во Мадрид

Шпанскиот тениски ас, Рафаел Надал со убедлива победа го отвори настапот на АТП Мастерсот во Мадрид. Надал за ривал го имаше тинејџерот од Соединетите Американски Држави, Дарвин Бленч, меч со кој беше испишана историја затоа што ова беше најголема возрасна разлика на ривали на мастерсите од серијата 1000 (37/16). Rafael Nadal (37) vs Darwin Blanch

Надал експресно го „прегази“ тинејџерот и си закажа дуел со Де Минор

3 Шпанскиот тенисер Рафаел Надал успеа да го совлада Дарвин Бланш со 2:0 во сетови и да се пласира во второто коло на Мастерсот во Мадрид. Надал, кој сега е на 512-то место во светот, рутински стигна до победата за еден час и пет минути против 16-годишниот американски тинејџер кој е 1028-ми во светот. Во сетови беше 6:1, 6:0. По сигурен сервис во првиот