притисни ентер »

Израелците ја бомбардираат Газа, Исламски џихад вети одмазда
Израелците ја бомбардираат Газа, Исламски џихад вети одмазда

Израелците ја бомбардираат Газа, Исламски џихад вети одмазда

Израелската војска (ИДФ) бомбардираше цели во Газа за кои тврди дека се поврзани со Исламски џихад и уби командант на тоа исламистичко милитантно движење кое најави одмазда врз Тел Авив. Израелската војска (ИДФ) бомбардираше цели во Газа за кои тврди дека се поврзани со Исламски џихад и уби командант на тоа исламистичко милитантно движење кое најави

Израелската војска изврши напад во Појасот Газа, убиен е командантот на Исламскиот џихад

Израелската војска изврши напад во Појасот Газа, убиен е командантот на Исламскиот џихад

Израел денеска соопшти дека неговата војска го нападнала Појасот Газа и прогласи „специјална ситуација“ по неколкудневната тензија поради апсењето на екстремист на друга палестинска територија, окупираниот Западен Брег. Палестинското Министерство за здравство информира дека во нападот загинале четири лица, меѓу кои и едно петгодишно девојче, а најмалку

Исламски џихад тврди дека испукале повеќе од 100 проектили кон израелска територија

Исламски џихад тврди дека испукале повеќе од 100 проектили кон израелска територија

Палестинската група Исламски џихад денеска соопшти дека испукала повеќе од 100 ракети кон Израел како одмазда за воздушните напади во кои загина еден од нејзините високи команданти. „Како првичен одговор на атентатот врз водачот Тејзир ал Џабари, Ерусалимските бригади испукаа кон Тел Авив и градови околу Газа повеќе од 100 ракети“, се вели во соопштението

Почна војна, летнаа над 100 ракети

Почна војна, летнаа над 100 ракети

Сирените се огласија во сите израелските градови. Палестинската група Исламски џихад денеска соопшти дека испукала повеќе од 100 ракети кон Израел како одмазда за воздушните напади во кои загина еден од нејзините високи команданти. „Како првичен одговор на атентатот врз водачот Тејзир ал Џабари, Ерусалимските бригади испукаа кон Тел Авив и градови

Израелците ја бомбардираа Газа, убиен командант на Исламски џихад

Израелците ја бомбардираа Газа, убиен командант на Исламски џихад

Израелските сили (ИДФ) бомбардираа цели во Газа за кои тврдат дека се поврзани со Исламскиот џихад и го убиле командантот на тоа исламистичко милитантно движење кој најави одмазда тврдејќи дека може да го погоди и Тел Авив. Локалните здравствени власти соопштија дека во нападот загинале најмалку 10 лица, меѓу кои и едно петгодишно дете, а 44 се ранети

Лапид: Израелската војска води операција против „непосредна закана“

Лапид: Израелската војска води операција против „непосредна закана“

Израелскиот премиер Јаир Лапиод изјави дека израелската операција спровела во петокот операција „против непосредна закана“, по нападите врз цели на палестинската радикална организација Исламски џихад во Појасот Газа. „Израел спроведе прецизна антитерористичка акција против непосредна закана. Исламскиот џихад е продолжена рака на Иран кој сака да ја

Израел продолжи со воздушните напади врз Појасот Газа

Израел продолжи со воздушните напади врз Појасот Газа

Израел продолжи со воздушни напади врз Појасот Газа денеска само неколку ч аса по бранот напади во кои загинаа повеќе од 15 луѓе, вклучително и висок милитант, соопштија војската и палестинските очевидци. „Израелската војска продолжува да ги гаѓа воените цели на палестински Исламски џихад низ Појасот Газа“, се вели во соопштението. Палестински сведоци

Штета, македонските ракометарки не успеаја да обезбедат четвртфинале на СП

Штета, македонските ракометарки не успеаја да обезбедат четвртфинале на СП

Штета, македонските ракометарки не успеаја да обезбедат четвртфинале на СП Ф.К. Пред 2 минути Македонија беше блиску, но Исланд не ни дозволи четвртфинале на СП/Фото: wchwu182022.com Денеска во вториот решавачки натпревар од главната фаза на Светското кадетско првенство во Скопје, македонската женска репрезентација загуби од Исланд со 25:22. Добиј

Израелците ја бомбардираа Газа, убиен командант на Исламскиот џихад

Израелците ја бомбардираа Газа, убиен командант на Исламскиот џихад

Израелските сили (ИДФ) бомбардираа цели во Газа за кои тврдат дека се поврзани со Исламскиот џихад и го убиле командантот на тоа исламистичко милитантно движење, кој најави одмазда тврдејќи дека може да го погоди и Тел Авив. Локалните здравствени власти соопштија дека во нападот загинале најмалку 10 лица, меѓу кои и едно петгодишно дете, а 44 се ранети