притисни ентер »

Дали е можно да изгорите и под сенка?
Дали е можно да изгорите и под сенка?

Дали е можно да изгорите и под сенка?

Бидејќи секој од нас има различна кожа, сончањето не е исто за секого. Некои потемнуваат после само неколку часа на сонце, додека пак други за тоа време само можат да изгорат. Поради ова, навистина е важно да ја познавате вашата кожа. Доколку имате помалку меланин, тоа значи дека сте посветли и дека имате поголеми шанси за горење. Колку и да го сакате

Дали е можно да изгорите и под сенка?

Дали е можно да изгорите и под сенка?

Бидејќи секој од нас има различна кожа, сончањето не е исто за секого. Некои потемнуваат после само неколку часа на сонце, додека пак други за тоа време само можат да изгорат. Поради ова, навистина е важно да ја познавате вашата кожа. Доколку имате помалку меланин, тоа значи дека сте посветли и дека имате поголеми шанси за горење. Колку и да го сакате

Бебе и плажа: Како да го заштитите детето од штетното влијание на сончевите зраци?

Бебе и плажа: Како да го заштитите детето од штетното влијание на сончевите зраци?

Ако ова ви е прв летен одмор со вашето мало дете, мора да знаете дека заштитата на кожата е многу важна. Најдобро е бебињата до шест месеци да не ги изложувате целосно и директно на сонце. Најчеста дилема на родителите е дали може целото семејство да користи ист крем за сончање. Одговорот е дека за бебињата и децата треба да изберете заштитен крем

Наташа Јаковлевиќ: Сонцето влијае на ослободувањето на хормонот на среќата

Наташа Јаковлевиќ: Сонцето влијае на ослободувањето на хормонот на среќата

Со потоплите денови, се ослободуваме од вишокот на облека и ја изложуваме кожата на сончевите зраци. Не треба да се плашиме од сонцето, бидејќи е корисно за многу процеси во нашето тело, сонцето не е штетно доколку одговорно, правилно и контролирано се однесуваме. Сите знаеме дека Сонцето е извор на животот, учествува во синтезата на витамин Д влијае

Кремите за сончање штитат или штетат?

Кремите за сончање штитат или штетат?

Препаратите за сончање ги користиме сите, а некои од нас во големи количини. Колку не штитат и дали се штетни по нашето здравје? Еве што вели нова научна студија која го обработува токму ова прашање. Препаратите за сончање ги користиме сите, а некои од нас во големи количини. Колку не штитат и дали се штетни по нашето здравје? Еве што вели нова научна

Грешка кај нанесување спреј за сончање, поради која ниту фактор 50 нема да делува

Грешка кај нанесување спреј за сончање, поради која ниту фактор 50 нема да делува

Ако користите спреј со заштитен фактор за заштита од штетните сончеви зраци, важно е да знаете правилно да го нанесете за да може да делува. Имено, повеќето луѓе не нанесуваат спреј за сончање во доволна количина која е потребна за да нè заштити. Спрејот е неопходно да се нанесе обилно, односно додека не престане да биде видлив на кожата, втријте го

Во борба против сонцето: 5 работи кои ќе ги ублажат изгорениците

Во борба против сонцето: 5 работи кои ќе ги ублажат изгорениците

Иако на секој чекор има потсетници за нанесување на крем за заштита од сонце, сепак многу луѓе не успеваат доволно да се заштитат и повторно горат. Меѓутоа, овие 5 совети брзо ќе ги излечат изгорениците, па ќе имате совршен тен побрзо отколку што мислите: 1. Лосион за тело Нанесете го омилениот лосион за тело на целото тело, но особено внимание обрнете

Најдобрата заштита од штетното дејството на  УВ зраците?

Најдобрата заштита од штетното дејството на УВ зраците?

Нема човек кој не ужива во летните сончеви денови. Вообичаено сакаме да седнеме и уживаме на  отворено, додека нежните сончеви зраци ја галат нашата кожа. Сонцето го подобрува нашето расположение, ја подобрува циркулацијата, метаболизмот на нашето тело, продукцијата на витаминот Д, но ги поттикнува и одбранбените механизми на нашата кожа кон УВ-те

Прв одмор со вашето бебе – задоволство или здравствен ризик за најмладите!

Прв одмор со вашето бебе – задоволство или здравствен ризик за најмладите!

Споделете со пријателите! Tweet Каде на прв одмор со своето бебе и како до таму? „Не заборавајте средства за дезинфекција, завој, гази, водоотпорни фластери, антибиотски прашок или спреј.“ П атувањето со мали деца е сериозен организациски предизвик за родителите а честопати и здравствен ризик за најмладите. Ова особено се однесува на првото патување

Како да се справите со најчестите проблеми кои се последица на високите температури во лето?

Како да се справите со најчестите проблеми кои се последица на високите температури во лето?

Со сончевите, топли денови се појавуваат и сезонски здравствени проблеми. Од труење со храна и проблеми со очите, до изгореници од сонцето. Со овие неколку практични совети дознајте како да ги преживеете жешките летни денови и како да ги избегнете најчестите проблеми кои доаѓаат со нив. Видот често го земаме здраво за готово. Повеќето луѓе ќе се сетат