притисни ентер »

ЛШ: Лазаров и Нант во четврт-финале по драмата кај Кјелце!
ЛШ: Лазаров и Нант во четврт-финале по драмата кај Кјелце!

ЛШ: Лазаров и Нант во четврт-финале по драмата кај Кјелце!

Нант требаше да биде „отпишан“ уште по првиот меч, кога на домашен терен загуби со 25:24 од Кјелце, така што се очекуваше дека во Полска, Кјелце, полно со поранешни ракометари на Вардар, лесно ќе успее да стигне до победа и потврда на местото меѓу најдобрите осум. Меѓутоа, тие не сметаа на инспирацијата на францускиот клуб, кој водеше во текот на целиот

Лазаров испиша историја, Нант приреди сензација и го елиминираше Кјелце

Лазаров испиша историја, Нант приреди сензација и го елиминираше Кјелце

Кире Лазаров стана ракометарот со најмногу настапи во Лигата на шампионите, а Нант со 34-31 победи на гостувањето кај Кјелце и обезбеди четвртфинале. Кире Лазаров стана ракометарот со најмногу настапи во Лигата на шампионите, а Нант со 34-31 победи на гостувањето кај Кјелце и обезбеди четвртфинале. Лазаров дојде до бројката од 250 настапи во Лигата

ЛШ: Лазаров и Нант во четврт-финале по драмата кај Кјелце!

ЛШ: Лазаров и Нант во четврт-финале по драмата кај Кјелце!

Нант требаше да биде „отпишан“ уште по првиот меч, кога на домашен терен загуби со 25:24 од Кјелце, така што се очекуваше дека во Полска, Кјелце, полно со поранешни ракометари на Вардар, лесно ќе успее да стигне до победа и потврда на местото меѓу најдобрите осум. Меѓутоа, тие не сметаа на инспирацијата на францускиот клуб, кој водеше во текот на целиот

Кире Лазаров стана рекордер во Европа по број на настапи

Кире Лазаров стана рекордер во Европа по број на настапи

Скоро и да нема рекорд во европскиот и светски ракомет кој не му припаѓа на нашата спортска икона. Кирил Лазаров е апсолутен рекордер по број на голови во Лига на шампиони, а вечерва постави уште еден рекорд кој тешко дека некој ќе стигне во догледно време. Капитенот и селектор на македонската репрезентација Кире Лазаров вечерва го запиша јубилејниот

Каква вечер за Лазаров: Нант го урна Келце за место во 1/4 финалето

Каква вечер за Лазаров: Нант го урна Келце за место во 1/4 финалето

Нант на гостувањето кај Келце во реванш мечот од осминафиналето во ЛШ славеше со 31-34 за место во четвртфиналето каде најверојатно ќе игра со Веспрем. Кирил Лазаров беше еден од клучните играчи за ваквото сценариот заедно со голманот Нилсен, Ривера и Мине. Не само што постигна четири гола, туку и запиша пет асистенции, искусно ја навлекуваше на себе

ЛШ: Лазаров и Нант во четврт-финале по драмата кај Кјелце!

ЛШ: Лазаров и Нант во четврт-финале по драмата кај Кјелце!

Нант требаше да биде „отпишан“ уште по првиот меч, кога на домашен терен загуби со 25:24 од Кјелце, така што се очекуваше дека во Полска, Кјелце, полно со поранешни ракометари на Вардар, лесно ќе успее да стигне до победа и потврда на местото меѓу најдобрите осум. Меѓутоа, тие не сметаа на инспирацијата на францускиот клуб, кој водеше во текот на целиот

Сензација во Полска, Лазаров и Нант го елиминираа тимот на Келце

Сензација во Полска, Лазаров и Нант го елиминираа тимот на Келце

Вистинска сензација приредија ракометарите на Нант кои го елиминираа тимот на Келце среде Полска славејќи со 34:31. Оваа победа беше и повеќе од доволна за Лазаров и неговите соиграчи да обезбедат пласман во четвртфиналето каде ќе се сретнат со тимот на Веспрем кој утре само формално ќе го одигра натпреварот против нашиот Вардар. Францускиот тим одлично

Чудо во Полска: „Доктор Кире“ со Нант го елиминираше Киелце

Чудо во Полска: „Доктор Кире“ со Нант го елиминираше Киелце

Кире Лазаров и Нант направија вистински подвиг елиминирајќи го Киелце од Лигата на Шампионите и покрај поразот на домашен терен пред една седмица во Франција. Македонскиот капитен, кој денеска го играше рекордниот 250. меч во ЛШ, и неговите соиграчи направија вистински подвиг со триумф среде Полска со 31-34, доволен за да се избрише негативата од првата

Пред Лазаров и боговите молчат: Рекордот е запишан, честитки капитене!

Пред Лазаров и боговите молчат: Рекордот е запишан, честитки капитене!

И официјално Кирил Лазаров е новиот рекордер во Лигата на шампионите по бројот на настапи во ова натпреварување. Нашиот најдобар ракометар и предводник на македонската репрезентација, против Келце го игра 250 натпревар. Лазаров е сам на врвот пред Арпад Штербик, кој има еден натпревар помалку од македонската гол-машина. ЕХФ го нарече ИКОНА, и со право

Не помогна ниту блескавиот Митревски, Алборг го елиминираше Порто

Не помогна ниту блескавиот Митревски, Алборг го елиминираше Порто

Алборг и Порто, очекувано приредија одлична ракометна престава во реванш мечот од осминафиналето во Лигата на шампионите. Португалскиот тим за кого настапува македонскиот репрезентативен голман, Никола Митревски на оваа средба влезе со позитива од три гола, но за жал не успеа да избори четвртфинале. Алборг славеше со 27-24 доволно за место во следната