притисни ентер »

Ова овошје содржи најмногу шеќер: Поради него се дебелеете лесно и незабележливо!
Ова овошје содржи најмногу шеќер: Поради него се дебелеете лесно и незабележливо!

Ова овошје содржи најмногу шеќер: Поради него се дебелеете лесно и незабележливо!

Овошјето е добро за вас и му ги дава на организмот потребните нутриенти и минерали, но се разликува и по количината шеќер што ја содржи. Ако сакате да ја одржите телесната тежина или сте на диета, добро е да знаете кое овошје треба да го одбегнувате… Манго Едно манго содржи околу 45 г шеќер, па не е најдобар избор за оние што се на диета. Ако мангото

Ако можете одбегнувајте ги – Овошје кое содржи најмногу шеќер

Ако можете одбегнувајте ги – Овошје кое содржи најмногу шеќер

Овошјето е добро за сите нас и ни ги нуди на организмот потребните хранливи материи и минерали, но исто така се разликува и во количината на шеќер што ја содржи. Ако сакате да ја задржите вашата тежина или сте на диета, добро е да знаете кои плодови се добри за да ги избегнувате. Манго Едно манго содржи околу 45 грама шеќер, па затоа не е најдобриот

Зошто е добро да се јаде лубеница во топли денови?

Зошто е добро да се јаде лубеница во топли денови?

Во топлите летни денови ништо не може да ве освежи како парче вкусна лубеница. Покрај одличниот вкус, лубеницата е полна со витамини, минерали и антиоксиданси. Содржи дури 90% вода што е одлично за да останете хидрирани во летните денови. Лубеницата содржи антиоксиданти кои од организмот ги отстрануваат молекулите наречени слободни радикали кои телото

Зошто е добро да се јаде лубеница?

Зошто е добро да се јаде лубеница?

Во топлите летни денови ништо не може да ве освежи како парче вкусна лубеница. Покрај одличниот вкус, лубеницата е полна со витамини, минерали и антиоксиданси. Содржи дури 90% вода што е одлично за да останете хидрирани во летните денови. Лубеницата содржи антиоксиданти кои од организмот ги отстрануваат молекулите наречени слободни радикали кои телото

5 добри причини зошто да јадете лубеница

5 добри причини зошто да јадете лубеница

Го чисти организмот Богата е со електролити и вода, има многу малку калории (30 калории на 100 грама) затоа е одлична за диета. Совршено го чисти организмот и исфрла токсини. Богата е со фитонутриенти и антиоксиданти кои го зачувуваат здравјето. Витамин А Таа е одличен извор на витамин А (100 гр свежа лубеница има 569 мг или 19 проценти од дневните

Манго: Овошниот суперхерој за вашето здравје

Манго: Овошниот суперхерој за вашето здравје

Манго, слатко, тропско овошје, изобилува со витамини и минерали кои се одлични за здравјето на нашето срце, очи, кожа, дигестивен и имунолошки систем. Ова овошје има над 20 витамини и минерали, вклучувајќи високи дози на витамини А и Ц. Покрај тоа, манго содржи малку калории – само 207. Една чаша манго (која содржи околу 165 калории) ни овозможува

Зошто е добро да се јаде лубеница?

Зошто е добро да се јаде лубеница?

Во топлите летни денови ништо не може да ве освежи како парче вкусна лубеница. Покрај одличниот вкус, лубеницата е полна со витамини, минерали и антиоксиданси. Содржи дури 90% вода што е одлично за да останете хидрирани во летните денови. Лубеницата содржи антиоксиданти кои од организмот ги отстрануваат молекулите наречени слободни радикали кои телото

Манго: Овошен суперхерој

Манго: Овошен суперхерој

Манго – слатко, тропско овошје, изобилува со витамини и минерали кои се одлични за здравјето на нашето срце, очи, кожа, дигестивен и имунолошки систем. Ова овошје има над 20 витамини и минерали, вклучувајќи високи дози на витамини А и Ц. Покрај тоа, мангото содржи малку калории – само 207. Една чаша манго (која содржи околу 165 калории) ни овозможува