притисни ентер »

Заев, Села и Гаши седнаа на маса – оптимизам за Законот за државјанство
Заев, Села и Гаши седнаа на маса – оптимизам за Законот за државјанство

Заев, Села и Гаши седнаа на маса – оптимизам за Законот за државјанство

На средбата за наоѓање решение за државјанството, Заев отиде прв, а на нозе ги пречека двајцата други лидери, Села и Гаши. Двете страни беа подготвени со свои предлози, а врз основа на тоа постигнаа договор. До крајот на неделата да се подготви текст закон за законот за државјанство, а другата недела законот да се најде во Собрание. Ниеден од лидерите

Заев: Имаме сериозен исчекор за законот за државјанство, идната недела може да оди во Парламент

Заев: Имаме сериозен исчекор за законот за државјанство, идната недела може да оди во Парламент

Премиерот Заев и лидерите на албанските опозициски партии Села и Гаши оптимисти дека ќе се постигне конечен договор за Законот за државјанства до крајот на неделава. По два и пол часовната средба во Собранието сите тројца оценија дека се на добар пат за усогласување на законскиот текст поради кој албанската опозиција изминатиот период ја блокираше

Заев, Села и Гаши задоволни од преговорите, тврдат дека се на чекор од конечно решение

Заев, Села и Гаши задоволни од преговорите, тврдат дека се на чекор од конечно решение

Embedded video for Заев, Села и Гаши задоволни од преговорите, тврдат дека се на чекор од конечно решение Успешни разговори и сериозен исчекор напред кон решение за Законот за државјанство. Позитивен исход кој најавува одблокирање на собраниската работа и носење на пакетот мерки помош за граѓаните, се најавите по денешната средба меѓу премиерот и лидерите

Заев, Села и Гаши објавија договор за државјанствата, ама им фали согласност од ВМРО-ДПМНЕ и Левица

Заев, Села и Гаши објавија договор за државјанствата, ама им фали согласност од ВМРО-ДПМНЕ и Левица

Премиерот Зоран Заев и лидерите на албанската опозициска коалиција на Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши, најавија дека до крајот на неделата очекуваат да се постигне конечниот текст на предлог-законот за државјанство поради кој албанската опозиција изминатиот период ја блокираше работата на Собранието. Сите тројца оценија

Заев: Има сериозен исчекор за законот за државјанство

Заев: Има сериозен исчекор за законот за државјанство

По денешната средба во Собранието со претседателите на опозициските албански политички партии, Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши, како и со пратеничката Илире Даути од Алијанса за Албанците, премиерот Заев рече дека имале успешна средба и сериозен напредок во разговорите во однос на донесувањето на законските одредби за

Заев: Има сериозен исчекор за законот за државјанство

Заев: Има сериозен исчекор за законот за државјанство

По денешната средба во Собранието со претседателите на опозициските албански политички партии, Алијансата за Албанците и Алтернативата, Зијадин Села и Африм Гаши, како и со пратеничката Илире Даути од Алијансата за Албанците, премиерот Заев рече дека имале успешна средба и сериозен напредок во разговорите во однос на донесувањето на законските одредби

Села и Гаши: Никогаш не сме кажале дека нашиот предлог за државјанствата е „земи или остави“

Села и Гаши: Никогаш не сме кажале дека нашиот предлог за државјанствата е „земи или остави“

Алијанса за Албаниците и Алтернатива, никогаш не изјавиле дека нивниот предлог за Законот за државјанство треба да се земе или остави, истакна претседателот на АА, Зијадин Села, кој што наведе дека на денешната средба со премиерот Зоран Заев, е дискутирано и за предлогот со три сведоци да се дојде до државјанство. Тој додаде дека тие секогаш биле отворени

Заев: Има сериозен исчекор за законот за државјанство

Заев: Има сериозен исчекор за законот за државјанство

По денешната средба во Собранието со претседателите на опозициските албански политички партии, Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши, како и со пратеничката Илире Даути од Алијанса за Албанците, премиерот Заев рече дека имале успешна средба и сериозен напредок во разговорите во однос на донесувањето на законските одредби за

Села и Гаши: Никогаш не сме кажале дека нашиот предлог за државјанствата е „земи или остави“

Села и Гаши: Никогаш не сме кажале дека нашиот предлог за државјанствата е „земи или остави“

Алијанса за Албаниците и Алтернатива, никогаш не изјавиле дека нивниот предлог за Законот за државјанство треба да се земе или остави, истакна претседателот на АА, Зијадин Села, кој што наведе дека на денешната средба со премиерот Зоран Заев, е дискутирано и за предлогот со три сведоци да се дојде до државјанство. Тој додаде дека тие секогаш биле отворени