притисни ентер »

Ердоган ја понижи фон дер Лајен на состанокот во Анкара
Ердоган ја понижи фон дер Лајен на состанокот во Анкара

Ердоган ја понижи фон дер Лајен на состанокот во Анкара

Реџеп Таип Ердоган, Шарлс Мишел и Урсула фон дер Лајен се состанаа во Претседателската палата во Анкара, а кога влегоа во салата за состаноци, ги пречекаа само две столици. Ердоган и Мишел седнаа на столовите, а претседателката на Европската комисија немаше каде да седне. Урсула фон дер Лајен се збуни, промрморе нешто, па седна на каучот. Видеото брзо

ЕК: Фон дер Лајен изненадена од протоколот во Анкара, но поважна ѝ била суштината на разговорот

ЕК: Фон дер Лајен изненадена од протоколот во Анкара, но поважна ѝ била суштината на разговорот

Европската комисија денеска соопшти дека претседателката Урсула фон дер Лајен била видно изненадена од распоредот за седење за време на вчерашните разговори со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Анкара, но дека нејзиниот приоритет е суштината на односите меѓу ЕУ и Турција, а не протоколот. Вчерашното видео од Анкара покажува дека протоколот

„Дипломатско фијаско“ на посетата на Турција – Лајен остана без стол

„Дипломатско фијаско“ на посетата на Турција – Лајен остана без стол

За време на официјалниот состанок на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и претседателот на Европскиот совет Чарлс Мишел, дошло до недоразбирање кога Ердоган и Мишел седнале на стол, а фон дер Лајен останала да стои. На видеото се гледа како Мишел и Ердоган седнале поради фотографирање

Фон дер Лејен остана без столче на состанокот со Ердоган

Фон дер Лејен остана без столче на состанокот со Ердоган

Шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лејен не добила столица, на која би можела да седне за време на разговорот со претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган, пишува Вашингтон пост. Шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лејен не добила столица, на која би можела да седне за време на разговорот со претседателот на Турција Реџеп Таип

Шефицата на Европската комисија остана без стол на средбата со Ердоган

Шефицата на Европската комисија остана без стол на средбата со Ердоган

Шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, не доби столче на кое може да седи за време на разговорот со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, пишува „Вашингтон пост“. Видеото, кое беше објавено на интернет, покажува дека шефицата на Европската комисија нема каде да седи во салата каде што се одржувал состанокот, затоа што се поставени

ЕК: Фон дер Лајен изненадена од протоколот во Анкара, но поважна ѝ била суштината на разговорот

ЕК: Фон дер Лајен изненадена од протоколот во Анкара, но поважна ѝ била суштината на разговорот

Европската комисија денеска соопшти дека претседателката Урсула фон дер Лајен била видно изненадена од распоредот за седење за време на вчерашните разговори со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Анкара, но дека нејзиниот приоритет е суштината на односите меѓу ЕУ и Турција, а не протоколот. Вчерашното видео од Анкара покажува дека протоколот

Како Ердоган ја „исшиканира“ претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен: „Јас каде да седнам?“

Како Ердоган ја „исшиканира“ претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен: „Јас каде да седнам?“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган не ѝ намести столче на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен покрај него, како што би требало според протоколарниот статус. Таа како единствена жена седи на страна, подалеку од двајцата мажи кои се во центарот на собата, иако по функција е на исто ниво со Мишел. Од Европската комисија денеска

ЕК: Фон дер Лајен изненадена од протоколот во Анкара, но поважна ѝ била суштината на разговорот

ЕК: Фон дер Лајен изненадена од протоколот во Анкара, но поважна ѝ била суштината на разговорот

Европската комисија денеска соопшти дека претседателката Урсула фон дер Лајен била видно изненадена од распоредот за седење за време на вчерашните разговори со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Анкара, но дека нејзиниот приоритет е суштината на односите меѓу ЕУ и Турција, а не протоколот. Вчерашното видео од Анкара покажува дека протоколот

ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ЕК ПОНИЖЕНА: Нема столче за Урсула фон дер Лајен!

ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ЕК ПОНИЖЕНА: Нема столче за Урсула фон дер Лајен!

Шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, не доби столче на кое може да седи за време на разговорот со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, пишува „Вашингтон пост“, а пренесува Вечер. Видеото, кое беше објавено на интернет, покажува дека шефицата на Европската комисија нема каде да седи во салата каде што се одржувал состанокот,