притисни ентер »

Над двесте учесници на Петровденската мото-парада во Кичево

Над двесте учесници на Петровденската мото-парада во Кичево

На традиционалната Петровденска мото-парада што попладнево се возеше низ улиците во Кичево, учествуваа над 200 мотоциклисти од сите возрасти, од двата пола и на повеќе различни марки мотоцикли. Како што налага традицијата, стартот беше од пред железничката станица, од каде големата колона мотоцикли продефилира низ градските улици и своето патешествие

Кичевскиот храм „Свети Апостоли Петар и Павле“ го празнува својот патрон

Кичевскиот храм „Свети Апостоли Петар и Павле“ го празнува својот патрон

фото Зоран Антоски Кичевскиот храм „Свети Апостоли Петар и Павле“ денес ќе го одбележи својот патрон Петровден. По тој повод во храмот ќе биде отслужена Света Божествена литургија со која ќе чиноначалствува митрополитот Дебарско –кичевски г. Тимотеј и на која ќе присуствуваат голем број верници од градот. – Бидејќи нашата црква е посветена на „Свети

Традиционален Петровденски мото – караван денес во Кичево

Традиционален Петровденски мото – караван денес во Кичево

Фото: Зоран Антоски Одбележувањето на заштитникот на градот и празнувањето на денот на храмот „Свети Апостоли Петар и Павле“, 12 јули, во Кичево ќе биде збогатено и со традиционалниот Петровденски мото – караван, на кој од година во година учествуваат се поголем број возачи од градот, од сите возрасти и на голем број марки мотоцикли, а потврда за интересот