притисни ентер »

Жителите на романско село чекаат да ги посети новиот британски крал
Жителите на романско село чекаат да ги посети новиот британски крал

Жителите на романско село чекаат да ги посети новиот британски крал

Британски принц, а сега веќе Крал Чарлс Трети, при една посета на Романија се заљубил во трансилванското село Вискри и купил имот таму во 2006 година. Сега кога принцот стана крал, локалните жители на селото чекаат да го посети новиот монарх, јавува Ројтерс. Жителиуте на селото сее собраа на 18 септември за да ја оплакуваат смртта на кралицата Елизабета

Кралот Чарлс поседува бројни раскошни имоти, но и куќа во мало романско село

Кралот Чарлс поседува бројни раскошни имоти, но и куќа во мало романско село

Новиот британски крал Чарлс Трети располага со бројни раскошни имоти, но тој исто така поседува куќа во мало село во централна Романија. Чарлс, кој е далечен роднина на некогашниот романски крал Михаил, а наводно и на Влад Цепеш попознат како Дракула, купи и обнови куќа од 18. век во селото Вискри, кое се наоѓа во Трансилванија. Првпат дошол во селото