притисни ентер »

Сите договорени закони мора да се донесат пред да се распушти Собранието, вели Спасовски
Сите договорени закони мора да се донесат пред да се распушти Собранието, вели Спасовски

Сите договорени закони мора да се донесат пред да се распушти Собранието, вели Спасовски

Техничкиот премиер Оливер Спсовски кажа дека ставот на неговата партија СДСМ е дека сите законски решенија за кои што се договорени, како Законот за Јавно обвинителство, мора да се донесат пред да се распушти Собранието. Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа ја закажа седницата за распуштање на Собранието за в недела, а за денеска закажа

Прво да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори, порача Спасовски

Прво да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори, порача Спасовски

Во Собранието прво треба да се донесат сите закони кои што се многу битни за граѓаните па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори, порача премиерот Оливер Спасовски, но не го коментираше евентуалното формирање ново парламентарно мнозинство. Според него, ќе се испочитува договореното, ќе бидат усвоени законските решенија по што ќе

Почна средбата кај собранискиот спикер Џафери

Почна средбата кај собранискиот спикер Џафери

Координаторите на пратеничките групи се на состанок кај претседателот на Собранието. Талат Џафери ги повика за, како што рече, да се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април. Џафери синоќа во 22 часот ја почна седницата на која треба да се расправа за предлог законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители

Изборите станаа понеизвесни од законот за јавно обвинителство

Изборите станаа понеизвесни од законот за јавно обвинителство

„Ставот на СДСМ за распуштање на Собранието е јасен – прво да се донесат сите законски решенија што се договорени и кои што се важни за иднината на земјата. Законите мора да бидат донесени пред распуштање на Собранието“, изјави утрово премиерот Оливер Спасовски, кој беше во посета на студентскиот дом „Гоце Делчев“. Оваа негова  изјава доаѓа по драмата

Груби: ДУИ целосно ги поддржува законските решенија

Груби: ДУИ целосно ги поддржува законските решенија

Ова следеше откако генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски  синоќа  на својот фејсбук профил напиша дека постои реална можност да се направи ново парламентарно мнозинство, а потоа и нова стабилна влада која ќе организира редовни парламентарни избори.

Спасовски: имаме коректни односи со ДУИ

Спасовски: имаме коректни односи со ДУИ

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Не сакаше да зборува за формирање евентуално ново парламентарно мнозиство, бидејќи, како што рече, ќе се испочитува договореното, ќе бидат

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Не сакаше да зборува за формирање евентуално ново парламентарно мнозиство, бидејќи, како што рече, ќе се испочитува договореното, ќе бидат

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Не сакаше да зборува за формирање евентуално ново парламентарно мнозиство, бидејќи, како што рече, ќе се испочитува договореното, ќе бидат усвоени законските решенија по што ќе се оди на избори. -Ние мора прво да ги донесеме законите кои се исклучително важни за оваа држава и потоа треба да одиме на избори. Тоа е ставот кој го имаме и како Влада и

Спасовски: Распуштање на Собраниеto нема без носење на законите

Спасовски: Распуштање на Собраниеto нема без носење на законите

Спасовски: Распуштање на Собраниеto нема без носење на законите Приоритет е да се донесат законите а не да се оди на избори и тоа треба да биде примарно за сите политички партии. Не може приоритет да биде било каков политички интерес, изјави техничкиот премиер Оливер Спасовски по синоќешното одложување на собраниската седница за законот за ЈО. Во врска

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Спасовски: Да се донесат законите во Собранието, па да се оди на избори

Премиерот Оливер Спасовски вели дека прво треба да се донесат во Собранието сите закони, коишто, како што изјави денеска, се многу битни за граѓаните, па дури потоа да се распушти Собранието и да се оди на избори. Не сакаше да зборува за формирање евентуално ново парламентарно мнозиство, бидејќи, како што рече, ќе се испочитува договореното, ќе бидат