притисни ентер »

Полна агенда за официјалните лица: Македонци ќе бидат главни на пет меча од ЕП и ЕХФ шампионатот
Полна агенда за официјалните лица: Македонци ќе бидат главни на пет меча од ЕП и ЕХФ шампионатот

Полна агенда за официјалните лица: Македонци ќе бидат главни на пет меча од ЕП и ЕХФ шампионатот

Во полн ек се Европското првенство и ЕХФ шампионатот во младинска женска конкуренција кои се одржуваат во Унгарија и Бугарија. Како што е веќе познато, по една судиска двојка и по еден делегат се македонски претставници на овие две првенства. Во текот на денешниот ден на ЕХФ шампионатот во Бугарија, Данило Божиновски и Виктор Начевски се делегирани

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Младинките на сцена во Унгарија и во Бугарија

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Младинките на сцена во Унгарија и во Бугарија

Во текот на денешниот ден во Унгарија се игра 3. коло од првата фаза на Европското првенство кое ќе го комплетира списокот на репрезентации кои одат во вториот круг. Денеска се игра и 2. коло на ЕХФ-шампионатот во Бугарија, додека од утре стартува и ЕХФ-шампионатот во Литванија каде што ќе игра и репрезентацијата на Македонија до 19 години. ДЕНЕСКА

Македонските судии Божиновски и Начевски ќе ја делат правдата на ЕХФ шампионатот

Македонските судии Божиновски и Начевски ќе ја делат правдата на ЕХФ шампионатот

Ова лето е преполно со младински континентални собири од различен тип. ЕХФ шампионатот за младинки заеднички го организираат Литванија и Бугарија, а младиот интернационален судиски пар Даниело Божиновски и Виктор Начевски ќе ја делат правдата на овој турнир. Се работи за млади наши надежни судии кои од минатата година се со интернационалната значка

Македонија има претставници во Бугарија: Божиновски, Начевски и Металари се дел од ЕХФ шампионатот

Македонија има претставници во Бугарија: Божиновски, Начевски и Металари се дел од ЕХФ шампионатот

Покрај Европското првенство за младинки што се игра во унгарскиот град Ѓер, за првпат се играат и ЕХФ шампионати во оваа конкуренција. Тие се одржуваат во Бугарија и Литванија, а кај нашиот источен сосед имаме тројца претставници, додека младинките ќе бидат дел од оној шампионат во Литванија. Во Бугарија се делителите на правда, Даниело Божиновски

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Почнува ЕХФ-шампионатот во Бугарија

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Почнува ЕХФ-шампионатот во Бугарија

Репрезентациите кои не обезбедија место на Европското првенство за младинки играт на Б-првенствата кои се под називот ЕХФ-шампионат. Тие се одржуваат во две земји. Првиот турнир почнува денеска во Бугарија, a на програмата се вкупно четири средби. На Европското првенство во Унгарија е слободен ден. ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ 12:00ч ПОЛСКА – ИЗРАЕЛ (EХФ шампионат

Судиска двојка од Македонија дели правда на Европското првенство за младинки

Судиска двојка од Македонија дели правда на Европското првенство за младинки

Во градот на европскиот шампион Ѓер, се одржува Европското првенство за младинки, а веќе на програмата беше второто коло од групната фаза. Иако нашата репрезентација не игра на ЕП и ќе биде дел од ЕХФ шампионатот, сепак Македонија има претставници во Унгарија. Станува збор за судиската двојка Ненад Николовски и Исмаил Металари, кои денеска го судеа

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Младинките продолжуваат со битките на ЕП

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Младинките продолжуваат со битките на ЕП

На шампионатот во Ѓер денеска се играат средби од 2. коло, после вчерашното отворање денеска младинките ќе се обидат да дојдат до нови бодови. Се играат средби во сите групи така што сите ќе бидат одново на терен, а средбите се играат во четири различни термини. ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ 14:30ч ХРВАТСКА – ГЕРМАНИЈА (ЕП за ракометарки до 19 години) ПОРТУГАЛИЈА