притисни ентер »

Францускиот претседател Макрон во прва посета на Хрватска
Францускиот претседател Макрон во прва посета на Хрватска

Францускиот претседател Макрон во прва посета на Хрватска

Францускиот претседател Емануел Макрон престојува во прва посета на Хрватска од нејзината независност. Во мај, со цел да ги модернизира своите воени воздухопловни сили, Хрватска најави купување на 12 авиони Рафал од францускиот производител Дасо Авиасион. Договорот е вреден околу милијарда евра, а тоа е најголемата нарачка на оружје на Хрватска од

Макрон во посета на Хрватска за зајакнување на врските

Макрон во посета на Хрватска за зајакнување на врските

Шефот на француската држава Емануел Макрон вчера стана првиот француски претседател кој допатува во официјална посета на Хрватска од независноста на земјата во 1991 година, посета која треба да ги зацврсти врските меѓу двете земји, јави дописникот на МИА. Макрон синоќа пристигна во прва официјална посета на Хрватска, земјата која сака да го зајакне

Францускиот претседател Макрон во прва посета на Хрватска

Францускиот претседател Макрон во прва посета на Хрватска

Францускиот претседател Емануел Макрон престојува во прва посета на Хрватска од нејзината независност. Во мај, со цел да ги модернизира своите воени воздухопловни сили, Хрватска најави купување на 12 авиони Рафал од францускиот производител Дасо Авиасион, пишува Радио Слободна Европа. Договорот е вреден околу милијарда евра, а тоа е најголемата нарачка

Макрон во посета на Хрватска за зајакнување на врските

Макрон во посета на Хрватска за зајакнување на врските

Шефот на француската држава Емануел Макрон вчера стана првиот француски претседател кој допатува во официјална посета на Хрватска од независноста на земјата во 1991 година, посета која треба да ги зацврсти врските меѓу двете земји, јави дописникот на МИА. Макрон синоќа пристигна во прва официјална посета на Хрватска, земјата која сака да го зајакне

Макрон во посета на Хрватска за зајакнување на врските

Макрон во посета на Хрватска за зајакнување на врските

Шефот на француската држава Емануел Макрон вчера стана првиот француски претседател кој допатува во официјална посета на Хрватска од независноста на земјата во 1991 година, посета која треба да ги зацврсти врските меѓу двете земји, јави дописникот на МИА. Макрон синоќа пристигна во прва официјална посета на Хрватска, земјата која сака да го зајакне

Макрон во посета на Хрватска за зајакнување на врските

Макрон во посета на Хрватска за зајакнување на врските

Макрон синоќа пристигна во прва официјална посета на Хрватска, земјата која сака да го зајакне своето членство во Европската унија, со која Франција се подготвува да претседава. Шефот на француската држава ќе остане дваесет часа во Загреб пред да замине за Рим, каде што ќе потпише француско-италијански договор и утре ќе се сретне со папата Франциск

Макрон во посета на Хрватска, ќе потпише договор вреден 1,15 милијарди евра

Макрон во посета на Хрватска, ќе потпише договор вреден 1,15 милијарди евра

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во официјална посета на Хрватска. Тој вечерва слета на загрепскиот аеродром „Фрањо Туѓман“. Макрон е првиот француски претседател во официјална посета на Хрватска, јавуваат хрватските медиуми. Макрон вечерва ќе се сретне со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на работна вечера во загрепскиот ресторан

Макрон доаѓа во Загреб : Ќе и продаде на Хрватска 12 борбени авиони „ Рафал“

Макрон доаѓа во Загреб : Ќе и продаде на Хрватска 12 борбени авиони „ Рафал“

Макрон доаѓа во Загреб : Ќе и продаде на Хрватска 12 борбени авиони „ Рафал“ Д.А Пред 1 минута Францускиот претседател Емануел Макрон денеска доаѓа во Загреб во прва официјална посета. Хрватските медиуми јавуваат дека Макрон ќе потпише договор за купување на борбени авиони и стратешко партнерство меѓу двете земји, а се очекува и Франција да го поддржи