притисни ентер »

Одбраната е клучен аспект за успех
Одбраната е клучен аспект за успех

Одбраната е клучен аспект за успех

Од првиот тренинг на репрезентацијата под водство на Тодоров Фото: Игор Бансколиев Естонија е шутерска селекција со 4-5 ниски играчи, па просекот од три поени ќе има големо значење. Треба да ни биде јасно и тоа дека една победа нема да нѐ однесе на ЕП, туку потребна ни е една победа повеќе од Естонија во вкупниот збир, вели македонскиот селектор Александар

Селекторот Тодоров јасен: Една победа е малку, ни требаат две или три за пласман на ЕП

Селекторот Тодоров јасен: Една победа е малку, ни требаат две или три за пласман на ЕП

Селекторот Александар Тодоров со играчите и својот стручен штаб ги започна подготовките за квалификациите за ЕП 2021 година во салата „Борис Трајковски“. Евидентна беше возбудата кај повиканите кошаркари, особено кај оние помладите, односно дебитантите во националниот тим. А такви има петмина, тројца од нив играат во македонската Прва лига – Филип

Ѓуроски: Имаме интересна репрезентација, нешто како онаа на Џикиќ

Ѓуроски: Имаме интересна репрезентација, нешто како онаа на Џикиќ

Стојан Ѓуроски заедно со останатите поискусни кошаркари треба да бидат главната сила во овие квалификации. Репрезентативецот кој оваа сезона игра во тимот на Иври, верува дека овие квалификации ќе завршат позитивно. „Дуелот со Естонија дефинитивно е клучен, со оваа селекција ќе се бориме за место, бидејќи Италија веќе е квалификувана, а додека против

Ѓуроски: Имаме интересна репрезентација, нешто како онаа на Џикиќ

Ѓуроски: Имаме интересна репрезентација, нешто како онаа на Џикиќ

Стојан Ѓуроски заедно со останатите поискусни кошаркари треба да бидат главната сила во овие квалификации. Репрезентативецот кој оваа сезона игра во тимот на Иври, верува дека овие квалификации ќе завршат позитивно. „Дуелот со Естонија дефинитивно е клучен, со оваа селекција ќе се бориме за место, бидејќи Италија веќе е квалификувана, а додека против

Ѓуроски: Имаме интересна репрезентација, нешто како онаа на Џикиќ

Ѓуроски: Имаме интересна репрезентација, нешто како онаа на Џикиќ

Стојан Ѓуроски заедно со останатите поискусни кошаркари треба да бидат главната сила во овие квалификации. Репрезентативецот кој оваа сезона игра во тимот на Иври, верува дека овие квалификации ќе завршат позитивно. „Дуелот со Естонија дефинитивно е клучен, со оваа селекција ќе се бориме за место, бидејќи Италија веќе е квалификувана, а додека против

„Мора да имаме повеќе од една победа ако сакаме да играме на ЕП“

„Мора да имаме повеќе од една победа ако сакаме да играме на ЕП“

Македонската кошаркарска репрезентација ги започна подготвките во пресрет на првите два натпревари во рамките на квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство. Првиот натпревар во групата Македонија ќе го одигра наредниот четврток (20 февруари) против Естонија во Скопје, а три дена подоцна избраниците на Александар Тодоров ќе гостуваат

Ѓуроски: Оваа репрезентација многу ми личи на онаа со Џикиќ

Ѓуроски: Оваа репрезентација многу ми личи на онаа со Џикиќ

Стојан Ѓуроски е еден од неколкуте интернационалци во македонската репрезентација, откако на почетокот од сезонава крилниот кошаркар се пресели во францускиот второлигаш Иври. Се очекува Ѓуроски да има значителна минутажа и кај новиот селектор Тодоров, а поранешниот член на МЗТ Скопје, Работнички и Карпош Соколи е оптимистички расположен во пресрет

Тодоров: Мечот со Естонија не е клучен, со една победа не се оди на Европско првенство

Тодоров: Мечот со Естонија не е клучен, со една победа не се оди на Европско првенство

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Александар Тодоров вели дека престојниот меч против Естонија не е клучен за пласман на ЕП, но мора да се добие. Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Александар Тодоров вели дека престојниот меч против Естонија не е клучен за пласман на ЕП, но мора да се добие. Македонија

Кошаркарите ги започнат подготовките за новиот квалификациски циклус

Кошаркарите ги започнат подготовките за новиот квалификациски циклус

Со прес конференцијата, а веднаш потоа и првиот тренинг машката македонската кошаркарската репрезентација ги започна мини подготовките за првите два дуели од новиот квалификациски циклус за Европското првенство 2020 година. Со неколкумина млади кошаркари и искусните браќа Стојановски, како и новиот селектор Александар Тодоров, нашата селекција ќе се

Селекторот Тодоров со јасен став: Една победа ќе ни биде малку, одиме на две или три

Селекторот Тодоров со јасен став: Една победа ќе ни биде малку, одиме на две или три

Прес-конференција, па веднаш на работа. Селекторот Александар Тодоров ги спушти „долу“ на теренот во салата „Борис Трајковски“ избраниците. Односно играчите и стручниот тим со кој ќе ја поведе нашата селекција во квалификациите за ЕП 2021 година. Евидентна беше возбудата кај повиканите кошаркари, особено кај оние помладите, односно дебитантите во „црвено-жолта“