притисни ентер »

Влашкото ми е најсилно, вели Вимблдонската шампионка Симона Халеп, македонска Влаинка од битолско Маловишта
Влашкото ми е најсилно, вели Вимблдонската шампионка Симона Халеп, македонска Влаинка од битолско Маловишта

Влашкото ми е најсилно, вели Вимблдонската шампионка Симона Халеп, македонска Влаинка од битолско Маловишта

Вимблдонската шампионка во тенис Симона Халеп од Романија е Влаинка со потекло од Македонија, чии предци емигрирале од битолското село Маловишта. 27-годишната Халеп, која вчера ја освои својата прва титула на Вимблдон откако за помалку од еден час ја победи Серена Вилијамс во финалето, е истакната членка на влашката заедница во Романија која брои околу

Шампионката на Вимблдон Симона Халеп е Влаинка која има потекло од битолско Маловишта

Шампионката на Вимблдон Симона Халеп е Влаинка која има потекло од битолско Маловишта

Тенисерката Симона Халеп, која вчера триумфираше на Вимблдон и ја освои својата прва титула на овој турнир, е Влаинка од Македонија чии предци потекнуваат од битолско Маловишта. Поради силните врски со своето потекло, нејзини пријатели велат дека таа ќе ја следи семејната традиција и дека планира да се омажи за Влав. Халем, инаку, ја победи Серена

Влаинка со потекло од Македонија го освои Вимблдон

Влаинка со потекло од Македонија го освои Вимблдон

Тенисерката Симона Халеп, која вчера триумфираше на Вимблдон и ја освои својата прва титула на овој турнир, има потекло од т.н. цинцар Власи во Македонија. Дека 27-годишната романка е всушност Влаинка со потекло од Македонија пишуваат денеска романските медиуми. Според дел од написите нејзините предци емигрирале од битолското село Маловишта. Поради

Симона Халеп – девојката со потекло од Македонија која го освои Вимблдон

Симона Халеп – девојката со потекло од Македонија која го освои Вимблдон

Share Tweet Share Share Email Comments Симона Халеп вчера експресно ја победи големата Серена Вилијамс во финалето на Вимблдон и стигна до својата прва титула на овој турнир. Халеп во финалето победи доминантно со 2:0 во сетови и тоа 6:2 и 6:2 за само 53 минути игра. Како што споменавме за Халеп ова беше прв трофеј на Вимблдон и втор на Грен слем турнирите

Симона Халеп – девојката со потекло од Македонија која го освои Вимблдон

Симона Халеп – девојката со потекло од Македонија која го освои Вимблдон

Симона Халеп вчера експресно ја победи големата Серена Вилијамс во финалето на Вимблдон и стигна до својата прва титула на овој турнир. Халеп во финалето победи доминантно со 2:0 во сетови и тоа 6:2 и 6:2 за само 53 минути игра. Како што споменавме за Халеп ова беше прв трофеј на Вимблдон и втор на Грен слем турнирите. Претходно Романката триумфираше

Симона Халеп со потекло од Македонија која го освои Вимблдон

Симона Халеп со потекло од Македонија која го освои Вимблдон

Симона Халеп вчера експресно ја победи големата Серена Вилијамс во финалето на Вимблдон и стигна до својата прва титула на овој турнир. Халеп во финалето победи доминантно со 2:0 во сетови и тоа 6:2 и 6:2 за само 53 минути игра. Како што споменавме за Халеп ова беше прв трофеј на Вимблдон и втор на Грен слем турнирите. Нејзините претходници се доселиле

ПОБЕДНИЧКАТА НА ВИМБЛДОН СО НАШИ КОРЕНИ: Халеп е Влаинка со потекло од Македонија!!!

ПОБЕДНИЧКАТА НА ВИМБЛДОН СО НАШИ КОРЕНИ: Халеп е Влаинка со потекло од Македонија!!!

Како што пишуваат медиумите во Романија, а нашите превземаат, Симона Халеп, победничката на Вимблдон е со наши корени. Имено таа била Влаинка со потекло од Македонија, поточно од битолско Маловишта. Нејзините предци емигрирале пред повеќе децении и тоа во градот Констанца на Црното море, каде што е еден од најголемите влашки центри. За еден од тамошните

Влашкото ми е најсилно, вели Вимблдонската шампионка Симона Халеп, македонска Влаинка од битолско Маловишта

Влашкото ми е најсилно, вели Вимблдонската шампионка Симона Халеп, македонска Влаинка од битолско Маловишта

Вимблдонската шампионка во тенис Симона Халеп од Романија е Влаинка со потекло од Македонија, чии предци емигрирале од битолското село Маловишта. 27-годишната Халеп, која вчера ја освои својата прва титула на Вимблдон откако за помалку од еден час ја победи Серена Вилијамс во финалето, е истакната членка на влашката заедница во Романија која брои околу

Македонка го освои Вимблдон: Симона за само 53 минути ја збриша Серена Вилијамс

Македонка го освои Вимблдон: Симона за само 53 минути ја збриша Серена Вилијамс

Романската тенисерка Симона Халеп е победничка на Грен слемот Вимблдон. Таа попладнево во два сета (6:2 и 6:2) ја совлада седумкратната победничка на турнирот Серена Вилијамс од САД. Мечот траеше 53 минути. За Халеп ова е прв трофеј на Вимблдон и втор на Грен слем турнирите. Претходно, Романката во 2018 година го освои Ролан Гарос. Вкупен награден

Влаинка со потекло од Македонија го освои Вимблдон: Симона за само 53 минути ја збриша Серена Вилијамс

Влаинка со потекло од Македонија го освои Вимблдон: Симона за само 53 минути ја збриша Серена Вилијамс

Романската тенисерка Симона Халеп е победничка на Грен слемот Вимблдон. Таа попладнево во два сета (6:2 и 6:2) ја совлада седумкратната победничка на турнирот Серена Вилијамс од САД. Мечот траеше 53 минути. За Халеп ова е прв трофеј на Вимблдон и втор на Грен слем турнирите. Претходно, Романката во 2018 година го освои Ролан Гарос. Вкупен награден