притисни ентер »

„Скопје се сеќава на Сребреница” – Марш на мирот во знак на сеќавање на жртвите од геноцидот
„Скопје се сеќава на Сребреница” – Марш на мирот во знак на сеќавање на жртвите од геноцидот

„Скопје се сеќава на Сребреница” – Марш на мирот во знак на сеќавање на жртвите од геноцидот

СКОПЈЕ (АА) – Со Марш на мирот во Скопје, во чест на жртвите од геноцидот во Сребреница и со читање на имињата на оние чии остатоци од телата денес беа погребани во Меморијалниот центар во Поточари, Бошњаците во Република Северна Македонија и нивните сограѓани од различни етнички заедници го одбележаа 11 јули – Денот на сеќавање на жртвите од геноцидот

Марш на мирот по повод 24-годишнината од геноцидот во Сребреница

Марш на мирот по повод 24-годишнината од геноцидот во Сребреница

Денеска се одбележуваат 24 години од геноцидот кој се смета за најбрутален чин по Втората светска војна. Во Меморијалниот центар во Поточари се одржа завршната комеморација на жртвите од Сребреница во јули 1995 година, а беа погребани и останките на уште 33 жртви. По повод 24-годишнината, граѓанската организација, Бошњачки национален совет на Македонија,

Марш на мирот од Чаир до Плоштад „Македонија“ – 24 години од геноцидот во Сребреница

Марш на мирот од Чаир до Плоштад „Македонија“ – 24 години од геноцидот во Сребреница

Граѓанската организација „Бошњачки национален совет“ на Република Северна Македонија, со Марш на мирот ја одбележa 24 годишнината од геноцидот во Сребреница. Првиот дел од манифестацијата беше марш, кој започна од паркот кај Веро во Чаир, преку улицата „Цветан Димов“ и камениот мост и заврши на плоштад „Македонија“. Вториот дел беше културна програма

Марш на мирот од Чаир до Плоштад „Македонија“ – 24 години од геноцидот во Сребреница

Марш на мирот од Чаир до Плоштад „Македонија“ – 24 години од геноцидот во Сребреница

Граѓанската организација „Бошњачки национален совет“ на Република Северна Македонија, со Марш на мирот ја одбележa 24 годишнината од геноцидот во Сребреница. Првиот дел од манифестацијата беше марш, кој започна од паркот кај Веро во Чаир, преку улицата „Цветан Димов“ и камениот мост и заврши на плоштад „Македонија“. Вториот дел беше културна програма

24 години по геноцидот во Сребреница – погребани останките на 33 жртви

24 години по геноцидот во Сребреница – погребани останките на 33 жртви

Денеска беа одбележани 24 години од влегувањето на силите на босанските Срби во Сребреница, бошњачка енклава која формално беше под заштита на Обединетите нации и во која беше извршен геноцид врз населението. Меѓународниот суд во Хаг во 2007 донесе пресуда со која масакрот во сребреница се квалификува како чин на геноцид. Во Меморијалниот центар во

Касапоглу во Поточари: „Сите сме денеска тука семејство на шехидите“

Касапоглу во Поточари: „Сите сме денеска тука семејство на шехидите“

ПОТОЧАРИ Министерот за млади и спорт на Република Турција, Мехмет Мухарем Касапоглу, денеска на одбележувањето на 24. годишнина од геноцидот во Сребреница порача дека сите таму присутни се семејства на жртвите, и дека геноцидот не смее да се заборави за да не се повтори, јавува Anadolu Agency (AA). Касапоглу, на почетокот на својот говор присутните

24 ГОДИНИ ОД МАСАКРОТ: Погребани се останки на 33 жртви во Поточари

24 ГОДИНИ ОД МАСАКРОТ: Погребани се останки на 33 жртви во Поточари

Луѓе од раните утрински часови се собираат денеска во Сребреница во источна Босна, каде во текот на денот ќе биде одбележна 24-годишнината од масакрот направен врз Бошњаците во јули 1995 година. Во Меморијалниот центар Поточари денеска ќе бидат погребани посмртните останки на 33 нови идентификувани жртви, кои се пронајдени во масовни гробници во близина

Сребреница – гласот на тишината: И по 24 години од геноцидот, Светот сѐ уште плаче

Сребреница – гласот на тишината: И по 24 години од геноцидот, Светот сѐ уште плаче

Илјадници ожалостени луѓе дојдоа во меморијалниот центар Поточари во Сребреница за да ја одбележат 24 годишнината од геноцидот. Годинава погребани се посмртните останки на 33 идентификувани жртви, со што бројот се искачи на 6610 од вкупно 8.372 настрадани Бошњаци, мажи и момчиња. 1762 лица кои беа масакрирани во1995 година, најголемото злосторство

Илјадници луѓе им одадоа почит на жртвите од геноцидот во Сребреница

Илјадници луѓе им одадоа почит на жртвите од геноцидот во Сребреница

Илјадници луѓе присуствуваа на одбележувањето на 24 годишнината од геноцидот во Сребреница. Роднините на повеќе од 8000 жртви беа меѓу присутните во Меморијалниот центар Поточари. Погребани беа и посмртните останки на 33 нови идентификувани жртви, кои се пронајдени во масовни гробници во близина на Сребреница. Во заедничко соопштение шефицата за надворешна

Сребреница одбележува 24 години од геноцидот

Сребреница одбележува 24 години од геноцидот

Илјадници луѓе од раните утрински часови се собираат денеска во Сребреница во источна Босна, каде во текот на денот ќе биде одбележна 24-годишнината од масакрот спроведен против Бошњаците во таа област во јули 1995 година, спроведен од страна на војскат и полицијата на босанските Срби, предводени од генералот Ратко Младиќ. Како што информира хрватски