притисни ентер »

Биљали за ТВ 24: Нема механизми со кои може да се контролираат изборите да бидат фер и демократски
Биљали за ТВ 24: Нема механизми со кои може да се контролираат изборите да бидат фер и демократски

Биљали за ТВ 24: Нема механизми со кои може да се контролираат изборите да бидат фер и демократски

Универзитетскиот професот Мерсел Биљали во емисијата 24 анализа рече дека потпишувањето на кодексот нема некое значење и нема никакви механизми со кои може да се контролираат фер и демократски избори. - Треба да се воспостават и почитуваат кодекси за фер и демократски избори. Кај нас и законот кога нешто императивно предвидува, тоа многу тешко да се

Јакимовски контра сите: ќе биде фер, ама Кодекс не потпишува

Јакимовски контра сите: ќе биде фер, ама Кодекс не потпишува

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Стевчо Јакимовски денеска во Државната изборна комисија не го потпиша Кодексот за Фер и демократски избори. Образложувајќи ја неговата одлука, Јакимовски рече дека одредени претседателски кандидати се фаворизирани наспроти другите и дека тоа се гледа и по распределбата на финансиски средства. – За

Експертите се сомневаат во постоење на механизми за фер и демократски избори

Експертите се сомневаат во постоење на механизми за фер и демократски избори

Кандидатите за претседател на државата денеска потпишаа Кодекс за фер и демократски избори. Сите освен еден, кандидатот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски. Сепак неретко може да се слушне од експерти дека постојат сомнежи за тоа дали Македонија има воопшто механизми за изборите да бидат целосно фер и демократски. Во таа насока оди и реакцијата на универзитетскиот

Кодексот за фер и демократски избори остана без еден потпис

Кодексот за фер и демократски избори остана без еден потпис

Embedded video for Кодексот за фер и демократски избори остана без еден потпис Дојдоа сите, срдечно се поздравија, на крајот и заеднички насмеани се фотографираа. Сепак кодексот за фер и демократски претседателски избори остана без еден потпис од 7те кандидати за шеф на државата. Документот што треба да е гаранција за мирен и законски изборен процес,

Потпишаа кодекс за фер однесување, но не си веруваат едни на други

Потпишаа кодекс за фер однесување, но не си веруваат едни на други

Први, точно навреме, дојдоа кандидатките. Се поздравија љубезно, а веднаш потоа стигнаа и повеќето кандидати. Си разговараа меѓусебно додека го чекаа Османи, кој доцнеше 20 минути, но кога почна церемонијата, излезе на површина дека не си веруваат едни на други. Стевчо Јакимовски одби да го потпише кодексот за фер избори поради откажувањето на мастер

Потпишан кодекс за фер и демократски избори, Стевчо Јакимовски одби да стави потпис, бараше мастер дебата

Потпишан кодекс за фер и демократски избори, Стевчо Јакимовски одби да стави потпис, бараше мастер дебата

Голем дел од кандидатите кои дојдоа на потпишувањето на Кодексот за фер и демократски избори во Државната изборна комисија беа лути и се жалеа, според нив на многу недоследности и неправилности, за некого овој Кодекс е проформа а еден од нив дури и не го потпиша. Увереност за тоа дека изборниот процес ќе биде демократски како и обврска да го почитува

Претседателските кандидати потпишаа Кодекс за фер и демократски избори, освен Стевчо Јакимовски

Претседателските кандидати потпишаа Кодекс за фер и демократски избори, освен Стевчо Јакимовски

Кандидатите за претседател на државата денеска во Државната изборна комисија го потпишаа Кодексот за фер и демократски избори. Стево Пендаровски изрази уверување дека имаме доволно институционална меморија како држава и доволно политичка култура меѓу сите кандидатите да го одржат нивото на дебата и целиот процес да биде фер и демократски. Гордана Силјановска

Само шест потписи на кодексот за фер избори и многу обвинувања за процесот

Само шест потписи на кодексот за фер избори и многу обвинувања за процесот

Претседателските кандидати денеска и официјално потпишаа кодекс за фер и демократски избори во ДИК со исклучок на Стефче Јакимовски. Останатите ставија потпис и се обврзаа дека кампањата ќе ја тераат согласно кодексот иако дел од нив скептични, но и реагираа на тоа што мастер дебатите кои требаше да се одржат со сите седумина се откажани. Претседателот

Стевчо Јакимовски не го потпиша Кодексот за етичко однесување

Стевчо Јакимовски не го потпиша Кодексот за етичко однесување

Стевчо Јакимовски не го потпиша Кодексот но порача дека ќе го почитува ако има претседателска дебата, а Билјана Ванковска најави кривична пријава за ДИК и за некои од противкандидатите, пренесува „Независен.мк“ . Кандидатите за претседател на државата денеска во Државната изборна комисија дојдоа да го потпишат Кодексот за фер и демократски избори,

Јакимовски не го потпиша Кодексот за фер избори: Сведоци сме дека одредени кандидати се фаворизираат

Јакимовски не го потпиша Кодексот за фер избори: Сведоци сме дека одредени кандидати се фаворизираат

Во Државната изборна комисија, кандидатите за претседател на Македонија, денеска го потпишаа Кодексот за фер и демократски избори. Кодексот го потпишаа шест кандидати, а исклучок направи Стевчо Јакимовски кој кажа дека иако не го потпишал, ќе го почитува Кодексот во целост. „Жалам што ја реметиме оваа протоколарна церемонија кадешто се потпишува Кодексот