притисни ентер »

За да нема „скриени маани“ – 150 вработени ќе го тестираат електричниот ID.3 во реални услови
За да нема „скриени маани“ – 150 вработени ќе го тестираат електричниот ID.3 во реални услови

За да нема „скриени маани“ – 150 вработени ќе го тестираат електричниот ID.3 во реални услови

Електричниот модел на Volkswagen ID.3 влегува во завршна фаза пред официјалната продажба. Оттука германскиот производител веќе одбра 150 вработени кои ќе го тестираат овој модел во реални услови. Ова е со цел да не се случи она што му се случи на Golf кои иако располага со помал процент на технологија сепак мораше да се повлекува поради софтверска

Историски момент!  Најстарата фабрика на светот ќе произведува само електрични автомобили!

Историски момент! Најстарата фабрика на светот ќе произведува само електрични автомобили!

Една од најстарите фабрики за автомобили во светот, која работи од 1904 година, деновиве доживува историска трансформација. Фабриката на Volkswagen во источногерманскиот град Цвикау, со произведени повеќе од 9,5 милиони автомобили кои имаа мотори со внатрешно согорување, во иднина ќе произведува само електрични автомобили за Volkswagen, Ауди и SEAT

Почна вториот бран: 100 вработени во Volkswagen позитивни на коронавирусот

Почна вториот бран: 100 вработени во Volkswagen позитивни на коронавирусот

Германскиот производител започна да ги отвора фабриките во Мексико па поради тоа спроведе и колективни тестирања на вработените. Вкупно 100 вработени на Volkswagen се позитивни на коронавирусот откако производителот спроведе масовно тестирање. Станува збор за вработени во мексиканската фабрика во Пуебла кои претставуваат 2% од вкупниот број на работници

Последниот мотор произведен во Цвикау, фабриката на Volkswagen продолжува на струја

Последниот мотор произведен во Цвикау, фабриката на Volkswagen продолжува на струја

По повеќе од 110 години, фабриката на Volkswagen во Цвикау го произведе последниот мотор со внатрешно согорување. Фабриката во Саксонија е прва во концернот што понатаму ќе проиведува само електрични возила. По ID.3, кон крајот на летото следи ID.4, за од следната година Цвикау да произведува шест електрични модели. Од фабриката на Volkswagen во Цвикау