притисни ентер »

Владата преку ноќ ги извади буквите од фасадата, се чека новиот напис со„Северна“
Владата преку ноќ ги извади буквите од фасадата, се чека новиот напис со„Северна“

Владата преку ноќ ги извади буквите од фасадата, се чека новиот напис со„Северна“

Владата преку ноќ ги отстрани буквите од фасадата со натписот Влада на Република Макеоднија. Дека го нема стариот назив, јавноста дозна утрово,отакако фасадата осамна без стариот натпис. Од владата не појаснуваат зошто на овој начин е отсранет стариот назив, иако пред на дојдат на власт ветија дека сите одлуки и постапки ќе извршуваат транспарентно

Симната таблата „Влада на Република Македонија“, ќе се мести со додавка Северна

Симната таблата „Влада на Република Македонија“, ќе се мести со додавка Северна

Утрово зградата од Владата осамна без таблата на која пишуваше „Влада на Република Македонија“. Од Владата не даваат објаснување зошто преку ноќ е извадена таблата, туку известуваат дека денес, во текот на денов, ќе се организирала церемонија пред платото на Владата со подигнување на знамето на НАТО, пренесува Макфакс. Засега нема информации кои институции,

Атина ќе го информира Скопје за ратификацијата на Преспанскиот Договор и протоколот за НАТО

Атина ќе го информира Скопје за ратификацијата на Преспанскиот Договор и протоколот за НАТО

По добивањето на Вербалната нота со која Атина денеска треба да го информира Скопје дека се ратификувани Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО и исполнувањето на сите правни услови за влегување во сила на конечната спогодба и уставните амандмани, почнува примената на новото име Република Северна Македонија. Во Службен весник ќе биде

„Република Македонија“ симната од зградата на Владата, се чека „Северна“

„Република Македонија“ симната од зградата на Владата, се чека „Северна“

Буквите „Влада на Република Македонија“ од фасадата на зградата на Владата се симнати најверојатно во текот на ноќта за да се направи место за новото име на државата Република Северна Македонија. Утрово не забележавме никакви активности на фасадата на зградата. Денеска Грција со вербална нота треба да ја извести Република Македонија дека се поминати

До крајот на неделава табли со новото име

До крајот на неделава табли со новото име

Фото: Маја Јаневска-Илиева Денеска многу е веројатно дека ќе биде испратена вербалната нота од Атина до Скопје, со која ќе биде информирана македонската страна дека започна процесот на ратификација на Преспанскиот договор и протоколот за пристап на Северна Македонија во НАТО, со кој се започнати нејзините обврски. Ова го изјави заменик-министерот за

Започна преименувањето на Македонија

Започна преименувањето на Македонија

Од денеска почнува да тече рокот за исполнување на обврските од Договорот во Преспа. Првата табла со новото име пристигна на граничниот премин „Богородица“. На новите табли ќе стои институцијата со новото име, преведена и на албански и англиски јазик. Првите букви отстранети, зградата на Владата утрово осамна без називот „Влада на Република Македонија“

Владата остана без име

Владата остана без име

Утринава на зградата на Владата на Република Македонија, ги немаше буквите „Влада на Република Македонија“. Тие беа извадени и на нивно место се чека новото име „Влада на Република Северна Македонија“. За разлика од Владата, во министерството за надворешни работи, и натаму стои името „Република Македонија“. Менувањето на името ќе почне од таблите на

Пристигна таблата со новото уставно име за ГП „Богородица“

Пристигна таблата со новото уставно име за ГП „Богородица“

Порталот „24 Инфо“ објави фотографија од таблата со новото уставно име, која веќе е на граничниот премин Богородица, но се уште не е поставена. Таблата според Преспанскиот договор треба да биде замена за старата на граничниот премин Богородица на македонско-грчката граница. Промената на името прво ќе почне на граничните премини, а потоа и на институциите

Владата ќе добие табла со новото име

Владата ќе добие табла со новото име

Утрината таа осамна без натписот на главниот влез, а штом ќе биде и официјално пристигната нотата од соседна Грција и објавена во Службен весник, дека договорот е ратификуван во нивниот парламент, ќе бидат ставени новите букви со натписот на нашето ново државно уставно име. На граничните премини новите табли со Република Северна Македонија се веќе