притисни ентер »

Новиот Renault 4 со електричен погон
Новиот Renault 4 со електричен погон

Новиот Renault 4 со електричен погон

Renault веќе претстави прототип на електричниот ретро модел „5 “ на почетокот на оваа година (сериската верзија се очекува во 2023 година), но се чини дека е планирано заживување и на уште една легенда на француската фабрика.. Имено, оваа година Renault jа одбележува 60-годишнината од постоењето на легендарната „четворка“ (направени се повеќе од 8

Tesla Model 3 ja освои Франција- Renault детронизиран на тамошниот EV пазар

Tesla Model 3 ja освои Франција- Renault детронизиран на тамошниот EV пазар

Американскиот модел успеа да го надмине досегашниот лидер, домашниот Renault Zoe… Интересни податоци пристигнуваат од Франција за првиот квартал од оваа година. Tesla Model3 се закити со титулата најпопуларен EV модел на тамошниот пазар. Имено, Tesla Model 3 е продаден во 1.429 примероци во првите три месеци од 2021 година, додека Renault Zoe е на

Renault дефинитивно ја оживува „четворката“

Renault дефинитивно ја оживува „четворката“

Уште од претходно беше најавувано дека француската сака да ги врати во живот своите легендарни модели, поради што на сцена се враќа Renault 4 Извршниот директор на Renault, Лука Де Мео, во рамките на новиот Renaulution план најави враќање на некои од легендарните модели на француската марка. Целта е тие модели да бидат целосно електрични автомобили,