притисни ентер »

Во Крива Паланка отворена изложбата „Карпино 2019″
Во Крива Паланка отворена изложбата „Карпино 2019″

Во Крива Паланка отворена изложбата „Карпино 2019″

– Уметничките дела создадени на годинашната, седумнаесетта по ред Меѓународна ликовна колонија “Карпино” од вечерва се изложени во галерискиот простор на Националната установа Центар за култура, Крива Паланка. Делата, вкупно 28, се работени во техника масло на платно, акрил и колаж. – Изложбата премиерно беше претставена пред кумановската јавност,

Во Крива Паланка отворена изложбата „Карпино 2019″

Во Крива Паланка отворена изложбата „Карпино 2019″

Крива Паланка, 4 декември 2019 ( МИА) – Уметничките дела создадени на годинашната, седумнаесетта по ред Меѓународна ликовна колонија “Карпино” од вечерва се изложени во галерискиот простор на Националната установа Центар за култура, Крива Паланка. Делата, вкупно 28, се работени во техника масло на платно, акрил и колаж. – Изложбата премиерно беше претставена

Во Крива Паланка отворена изложбата „Карпино 2019″

Во Крива Паланка отворена изложбата „Карпино 2019″

Уметничките дела создадени на годинашната, седумнаесетта по ред Меѓународна ликовна колонија "Карпино" од вечерва се изложени во галерискиот простор на Националната установа Центар за култура, Крива Паланка. Крива Паланка, 4 декември 2019 ( МИА) – Уметничките дела создадени на годинашната, седумнаесетта по ред Меѓународна ликовна колонија “Карпино”

Изложба: „Обоена колекција на радост“ на Блажески во КИЦ

Изложба: „Обоена колекција на радост“ на Блажески во КИЦ

„Обоена колекција на радост“ е насловот на изложбата на Сашо Блажески која ќе биде отворена во Изложбениот салон – Империјал 1 при Културно-информативниот центар во Скопје, на 6 декември, со почеток од 20 часот. На изложбата ќе бидат изложени 20 дела, акрилик на платно, создадени 2019 година од ликовниот уметник, а публиката ќе може да ја погледне

Преку групна изложба, млади автори ги рушат табуата за голото тело

Преку групна изложба, млади автори ги рушат табуата за голото тело

Повеќе од 30 локални уметници се вклучија во заедничка изложба насловена „Цртаме акт“, која се состои од цртежи, фотографии, видео презентација од процесот и перформативноста. Тие изработија 420 уметнички дела инспирирани од дваесетина модели. Изложбата ќе биде отворена на 9 декември (понеделник) во „Шорт бас“ со почеток од 20:30 часот, а ќе биде достапна

Изложба „Зад границите на кругот“ од Петра Јовановска

Изложба „Зад границите на кругот“ од Петра Јовановска

Во Уметничката галерија во Куманово вечерва во 19 часот ќе биде отворена самостојната изложба на ликовната уметница Петра Јовановска со наслов „Зад границите на кругот“. Изложбата ќе ја отвори амбасадорот на Чешка, Мирослав Томан. На изложбата ќе бидат презентирани новосоздадени ликовни дела, изработени на платно, картон и хартија. Преку изложбата,

Изложба на охриѓанецот Сашо Блажески во Скопје

Изложба на охриѓанецот Сашо Блажески во Скопје

Скопје/Охрид, 2. декември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во ЈУ Културно Информативен Центар во Скопје, во Изложбениот салон „Империјал 1“, во петок на 6-ти декември 2019 години, ќе биде отворена изложбата „Обоена колекција на радост“ од ликовниот уметник Сашо Блажески. – На изложбата ќе бидат изложени 20 дела, акрилик на платно, создадени во текот на 2019 година