притисни ентер »

Стартува 58то издание на „Охридско лето“

Стартува 58то издание на „Охридско лето“

Охрид во фестивалско расположение, за неколку часа на Античкиот театар ќе стартува 58то издание на реномираниот фестивал ,,Охридско лето" со настапот на оперската дива Елена Мошуц. Се до 20ти август концерти,театарски претстави и изложби низ градот. Граѓаните можат да очекуваат спектакл сите 40 фестивалски денови велат организаторите. За програмата

Подновениот Антички подготвен за отворањето на „Охридско лето“

Подновениот Антички подготвен за отворањето на „Охридско лето“

Како солисти ќе се претстават извонредната певица, сопранот Елена Мошуц и тенорот Калин Братеску од Романија, со изведба на арии од опери на Пучини, Гуно, Маскањи, Белини, Верди… Вечерва во 21 часот во Античкиот театар во Охрид свечено ќе биде отворено годинашното „Охридско лето“ со настапот на оркестарот на Македонската филхармонија, под диригентската

ОХРИДСКО ЛЕТО ОТВОРА СО РОМАНСКИ СОЛИСТИ И МАКЕДОНСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА

ОХРИДСКО ЛЕТО ОТВОРА СО РОМАНСКИ СОЛИСТИ И МАКЕДОНСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА

Романските оперски пејачи, сопранот Елена Мошук и тенорот Калин Братеску, под диригенство на Николае Молдовеану (Романија) вечерва (21 часот) со Македонската филхармонија ќе го отворат 58. издание на Охридско лето во Античкиот театар. „Немав многу слушнато за фестивалот Охридско лето, но кога прочитав на Интернет видов дека е фестивал со огромна традиција

58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте фестивалски сцени во Охрид. Во текот на престојните фестивалски вечери, „Охридско лето“ ќе донесе совршен спој

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте фестивалски сцени во Охрид… Во текот на престојните фестивалски вечери, „Охридско лето“ ќе донесе совршен спој

Вечерва свечено отворање на 58. издание на фестивалот „Охридско лето“

Вечерва свечено отворање на 58. издание на фестивалот „Охридско лето“

Охрид, 12. јули 2018 (ОХРИДПРЕС) – Со избор од италијански оперски дела и француски арии од опери, изведени од оперските великани Елена Мошуц и Калин Братеску од Романија, придружувани од оркестарот на Македонската филхармонија, под диригентската палка на маестро Николае Молдовеану, вечерва ќе биде свечено отворено 58-то издание на најголемата културна

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте фестивалски сцени во Охрид… Во текот на престојните фестивалски вечери, „Охридско лето“ ќе донесе совршен спој

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Свечено отворање на 58. издание на Фестивалот „Охридско лето“

Охрид од вечерва се до 20 август ќе ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Повеќе од 800 уметници од 27 земји од целиот свет по 58-ми пат наредните месец и половина ќе музицираат, глумат, творат на неколкуте фестивалски сцени во Охрид… Во текот на престојните фестивалски вечери, „Охридско лето“ ќе донесе совршен спој

Вечерва свечено се отвора „Охридско лето“ со извонреден концерт на оперските ѕвезди Мошуц и Братеску во придружба на Македонската филхармонија

Вечерва свечено се отвора „Охридско лето“ со извонреден концерт на оперските ѕвезди Мошуц и Братеску во придружба на Македонската филхармонија

Во текот на престојните фестивалски вечери, „Охридско лето“ ќе донесе совршен спој на музиката, театрот и воопшто на уметноста. Ќе настапат звучни имиња од светот на музиката, но и најдобрите театарски продукции со извонредни драмски проекти. Предвидени се и три изложби, ликовна, изложба на фотографии и на современ накит Охрид од вечерва се до 20 август