притисни ентер »

Вистинската и погрешната страница на историјата
Вистинската и погрешната страница на историјата

Вистинската и погрешната страница на историјата

Ерол Ризаов Уставните измени ќе бидат изгласани во Собранието на Македонија. Тоа е историска неминовност и добро сознание за сите учесници во донесувањето на најзначајната одлука во Собранието на независна Македонија која означува влез со златни букви на вистинската страница на историјата. Да се бега од парламентот во еден таков историски момент е

Мицкоски: Не очекувам пратеници на ВМРО – ДПМНЕ да гласаат за промена на името

Мицкоски: Не очекувам пратеници на ВМРО – ДПМНЕ да гласаат за промена на името

ВМРО-ДПМНЕ останува на претходно кажаните ставови и не очекува други пратеници да ги прифатат уставните измени за промена на името, изјави за Дојче веле лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски сугерираше дека  сега е моментот пратеници на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните

Мицкоски: Не очекувам други наши пратеници да гласаат „ЗА“

Мицкоски: Не очекувам други наши пратеници да гласаат „ЗА“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не очекува други пратеници од партијата да гласаат „за". Ќе следат последни обиди за договор со Беса. Премиерот Заев е сѐ уште е во потрага по еден пратеник за да обезбеди двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени, откако вчера Беса излезе со дефинитивен став дека нејзините двајца пратеници нема

Мицкоски: Не очекувам други наши пратеници да гласаат „ЗА“

Мицкоски: Не очекувам други наши пратеници да гласаат „ЗА“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не очекува други пратеници од партијата да гласаат „за". Ќе следат последни обиди за договор со Беса. Премиерот Заев е сѐ уште е во потрага по еден пратеник за да обезбеди двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени, откако вчера Беса излезе со дефинитивен став дека нејзините двајца пратеници нема

Притисоци врз пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Притисоци врз пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и состанок со пратеничката група за попладнево закажал лидерот Христијан Мицкоски, поради „жестоки притисоци за обезбедување мнозинство за гласање на уставните измени“, пренесува „ Независен“. „Се гази демократијата и Заев, по секоја цена, спротивно на волјата на граѓаните тргнал кон промена на името“ велат

Мицкоски: Не очекувам други наши пратеници да гласаат „за“

Мицкоски: Не очекувам други наши пратеници да гласаат „за“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не очекува други пратеници од партијата да гласаат „за“. Ќе следат последни обиди за договор со Беса. Премиерот Заев е сѐ уште е во потрага по еден пратеник за да обезбеди двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени, откако вчера Беса излезе со дефинитивен став дека нејзините двајца пратеници нема

Мицкоски за ДВ: Не очекувам други наши пратеници да гласаат „за“

Мицкоски за ДВ: Не очекувам други наши пратеници да гласаат „за“

И денешното претпладне е во знакот „има-нема“ 2/3 мнозинство. Мицкоски не очекува други пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат „за“. Ќе следат последни обиди за договор со Беса. ВМРО-ДПМНЕ останува на претходно кажаните ставови и не очекува други пратеници да ги прифатат уставните измени за промена на името, изјави за Дојче веле лидерот на опозициската

Мнозинство со 86 гласа? Мицкоски не очекува други нивни пратеници да гласаат за уставните измени

Мнозинство со 86 гласа? Мицкоски не очекува други нивни пратеници да гласаат за уставните измени

41 Споделувања Share Tweet Преговорите помеѓу премиерот Зоран Заев и БЕСА на Билал Касами ни вчера не вродија со резултат, но според последните неофицијални информации што кружеа во собраниските ходници вчера попладне, двотретинското мнозинство е обезбедено и без гласовите на БЕСА, пишува „Независен“. „Премиерот цел ден има состаноци со пратеници од

Мицкоски: Заев да не праќа посредници, ВМРО-ДПМНЕ не се пазари преку медиуми

Мицкоски: Заев да не праќа посредници, ВМРО-ДПМНЕ не се пазари преку медиуми

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во изјава за Дојче Веле му порача на премиерот Зоран Заев да не испраќа посредници по телевизии, бидејќи партијата што ја предводи, како што вели тој, не се пазари преку медиуми. Ваквата реакција на претседателот на опозициската партија следува по предлогот на поранешниот премиер Љубчо Георгиевски до ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски: Не очекувам други наши пратеници да ги прифатат уставните измени

Мицкоски: Не очекувам други наши пратеници да ги прифатат уставните измени

ВМРО-ДПМНЕ останува на претходно кажаните ставови и не очекува други пратеници да ги прифатат уставните измени за промена на името. Ова го изјави за Дојче веле лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. - „Пандорината кутија во овој процес ја отвори Зоран Заев и препорачувам од него да се бараат одговори за ваквата ситуација, а не од ВМРО-ДПМНЕ