притисни ентер »

Фановите загрижени, Надал емотивно се отвори: Фрустрирачки е кога живеете со хронична повреда
Фановите загрижени, Надал емотивно се отвори: Фрустрирачки е кога живеете со хронична повреда

Фановите загрижени, Надал емотивно се отвори: Фрустрирачки е кога живеете со хронична повреда

Рафаел Надал одигра одличен прв сет против Денис Шаповалов, но на крајот го загуби мечот во Рим и остана без можност да се бори за трофејот на Мастерсот во италијанската престолнина. Шпанецот по мечот истакнал дека не се работи за некоја нова повреда, туку хроничен проблем кој го има со стапалото и кој му создава сериозни проблеми. „Почнав да чувствувам

Не сум повреден, јас сум играч кој живее со повреда

Не сум повреден, јас сум играч кој живее со повреда

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, загуби во осминафиналето на мастерс турнирот во Рим од Денис Шаповалов, но си замина од „вечниот град“ со поголем проблем од поразот – повредата. Шпанецот имаше очигледни проблеми со стапалото, а тоа ќе му направи проблем и на Ролан Гарос, каде од 22 мај треба да се бори за 22.грен слем титула, па дури и за 14. на Отвореното

Шаповалов по победата над Надал: Беше тешко да се гледа како страда

Шаповалов по победата над Надал: Беше тешко да се гледа како страда

Денис Шапавалов успеа со пресврт да го победи Рафаел Надал и да обезбеди место во четвртфиналето на турнирот во Рим. Во овој резулат улога одигра повредата на Рафаел Надал кој одново имаше проблем со стапалото и не можеше да го даде својот максимум. Рафа по средбата порача дека е фрустирачки да се живее со повреда, хроничен проблем поради кој останува

Надал со сериозни проблеми, повредите ме мачат, желбата за игра е се помала

Надал со сериозни проблеми, повредите ме мачат, желбата за игра е се помала

Шпанецот Рафаел Надал има сериозни проблеми со повредите, брзата елиминација на Мастерсот во Рим, загуби од  Денис Шаповалов, го вклучи алармот пред Ролан Гарос. Надал потврди дека има повреда, а станува збор за проблеми со стапалото. „Повторно имам болки во стапалото, долго имам повреди, едноставно живеам со тоа, не е никакво оправдување за поразот,

Надал: Тешко ми е - болките во стапалото ми ја одзема сета желба!

Надал: Тешко ми е - болките во стапалото ми ја одзема сета желба!

Најтрофејниот светски тенисер Рафаел Надал, со 21 гренслем-трофеи во кариерата имаше лоша најава во пресрет на неговиот најомилен турнир Роланд Гарос, кој стратува на крајот на месецов, откако на двата Матерси на земјени терени, брзо испадна – во Мадрид во четвртфинале, а вчера во Рим во осминафинале. „Кралот на земјата“ против Денис Шаповалов тргна

Ролан Гарос доаѓа, Надал не знае што да прави со повреденото стапало

Ролан Гарос доаѓа, Надал не знае што да прави со повреденото стапало

Рафаел Надал вели дека ќе стори сé што е во негова моќ – вклучително и да го има при рака својот лекар во Париз – за да биде конкурентен за освојување на Ролан Гарос и покрај тоа што беше подолу во четвртокот под најдоброто ниво на Мастерсот во Рим  поради хроничната повреда на стапалото. По високо натпреварувачките први два сета со Денис Шаповалов,

Надал: Повторно имам болки, живеам со повреда и често сум несреќен

Надал: Повторно имам болки, живеам со повреда и често сум несреќен

Рафаел Надал забележа рана елиминација на Мастерсот во Рим, откако против Денис Шаповалов не го сочува водството од 1-0 (6-1) во сетови и загуби во третото коло од турнирот кој досега во кариерата го освојувал десет пати. По мечот шпанскиот ас потврди дека повторно имал проблеми со стопалото. „Повторно ме боли стапалото. Живеам со повреда, тоа не е

Надал ги загрижи фановите: Ова е фрустрирачки

Надал ги загрижи фановите: Ова е фрустрирачки

Рафаел Надал вчера беше елиминира од Мастерсот во Рим, но се чини дека ваквиот момент е помал проблем за еден од најдобрите на сите времиња. Шпанецот по мечот истакнал дека не се работи за некоја нова повреда, туку хроничен проблем кој го има со стапалото и кој му создава сериозни проблеми. „Навикнат сум на повреди и ова не е нешто ново за мене, но

На Надал ова не му се случило 14 години

На Надал ова не му се случило 14 години

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е поразен во најраната фаза на Мастерсот во Рим од 2008 година. Надал неочекувано испадна од осминафиналето од Денис Шаповалов и 6:1, 5:7, 2:6. Покрај со инспирираниот противник, Надал се бореше и со повредата на стапалото. Шпанскиот тенисер во 2008 година имаше 18 години и беше елиминиран во второто коло од Хуан Карлос