притисни ентер »

Фотографија на денот: Дакар 2019

Фотографија на денот: Дакар 2019

Почетокот на годината традиционално донесува вистинска „закуска“ за љубителите на авто-мото спортот. Најтешкото рели во светот Дакар годинава се вози во јужноамериканската држава Перу. Со 5000 километри и 10 етапи Дакар 2019 е досега најкраткото рели од оваа серија на сите времиња. Тоа не значи дека задачата за возачите ќе биде полесна. Имено годинешното

Рели Дакар: Авантура за најхрабрите

Рели Дакар: Авантура за најхрабрите

Синоними за годинешната трка од 9.000 километри на рели Дакар низ пустините на Перу се опасноста и авантурата. Релито Дакар старутваше по 41 пат, финишот е на 17 јануари.