притисни ентер »

Новинари на ВоА и на РСЕ биле шпионирани со Пегаз
Новинари на ВоА и на РСЕ биле шпионирани со Пегаз

Новинари на ВоА и на РСЕ биле шпионирани со Пегаз

Американската Агенција за глобални медиуми (УСАГМ) е револтирана од извештаите дека повеќе од 180 новинари, вклучително и од Гласот на Америка (ВоА) и од Радио Слободна Европа (РСЕ), наводно биле цел на софистициран шпионски софтвер од воена класа, соопшти УСАГМ. – Следење приватни разговори на новинари на кој било начин е неприфатливо. Оваа злоупотреба

Во Израел формиран тим за истрага за наводната злоупотреба на Пегаз

Во Израел формиран тим за истрага за наводната злоупотреба на Пегаз

Тимот, предводен од Советот за национална безбедност, му поднесува извештаи на премиерот Нафтали Бенет и има поширок спектар на експертиза од Министерството за одбрана, кое го надгледува извозот на софтверот Пегаз од страна на компанијата НСО. Францускиот премиер Жан Кастекс претходно денеска изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон побарал

„Пегаз“: Сајбер - оружје на диктаторите

„Пегаз“: Сајбер - оружје на диктаторите

Шпионирањето мобилни телефони, со одредени исклучоци, е крупен скандал, за кој треба да следат консеквенции, почнувајќи од нас самите, преку творецот на „Пегаз“, НСО па сѐ до ЕУ, смета Мартин Муно. Звучи како научна фантастика: во многу земји тајните служби и полицијата ја користеле шпионската програма „Пегаз“ за да надгледуваат новинари, адвокати

Макрон нареди да се отворат серија истраги околу шпионскиот софтвер „Пегаз“

Макрон нареди да се отворат серија истраги околу шпионскиот софтвер „Пегаз“

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска побара отворање на серија истраги за скандалот со шпионскиот софтвер Пегаз, информира денеска премиерот Жан Кастекс за францускиот ТВ канал ТФ1. Францускиот дневен весник „Ле Монд“ објави дека телефонот на Макрон е на списокот на мароканска разузнавачка агенција, со цел да се изврши надзор со помош на

Макрон нареди истраги во врска со „Пегаз“

Макрон нареди истраги во врска со „Пегаз“

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска побара серија истраги за случајот со шпионскиот софтвер Пегаз, информира денеска премиерот Жан Кастекс за францускиот ТВ канал ТФ1. Францускиот дневен весник „Ле Монд“ објави дека телефонот на Макрон е на списокот на мароканска разузнавачка агенција, со цел да се изврши надзор со помош на шпионскиот софтвер

Новинари на ВоА и на РСЕ биле шпионирани со „Пегаз“

Новинари на ВоА и на РСЕ биле шпионирани со „Пегаз“

Американската Агенција за глобални медиуми (УСАГМ) е револтирана од извештаите дека повеќе од 180 новинари, вклучително и од Гласот на Америка (ВоА) и од Радио Слободна Европа (РСЕ), наводно биле цел на софистициран шпионски софтвер од воена класа, соопшти УСАГМ. „Следење приватни разговори на новинари на кој било начин е неприфатливо. Оваа злоупотреба

Макрон нареди да се отворат серија истраги околу шпионскиот софтвер „Пегаз“

Макрон нареди да се отворат серија истраги околу шпионскиот софтвер „Пегаз“

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска побара отворање на серија истраги за скандалот со шпионскиот софтвер Пегаз, информира денеска премиерот Жан Кастекс за францускиот ТВ канал ТФ1. Францускиот дневен весник „Ле Монд“ објави дека телефонот на Макрон е на списокот на мароканска разузнавачка агенција, со цел да се изврши надзор со помош на

Групација НСО која го создаде „Пегаз“: Темелно ќе испитаме веродостоен доказ за злоупотреба на софтверот и ќе го затвориме системот каде што е потребно

Групација НСО која го создаде „Пегаз“: Темелно ќе испитаме веродостоен доказ за злоупотреба на софтверот и ќе го затвориме системот каде што е потребно

Групацијата НСО која го изработи софтверот „Пегаз“ кој е во центарот на шпионскиот скандал со следење и прислушување на телефони на политичари и новинари денеска даде јавна изјава во кој тврди дека списокот на телефонските броеви не е цел ниту потенцијална цел на софтверот Пегаз. Од групацијата велат дека како технолошка компанија не работат со системот

Макрон нареди истрага за случајот со шпионски софтвер „Пегасус“

Макрон нареди истрага за случајот со шпионски софтвер „Пегасус“

Францускиот претседател Емануел Макрон побара серија истраги за случајот со шпионски софтвер „Пегасус“, изјави премиерот Жан Кастекс за радиодифузерот ТФ1. Изјавата на Кастекс следува по обелоденувањето дека телефонот на претседателот Макрон во 2019 година можеби бил мета на шпионскиот софтвер „Пегасус“, развиен од групацијата НСО со седиште во Израел

Макрон нареди истрага за случајот со шпионскиот софтвер „Пегасус“

Макрон нареди истрага за случајот со шпионскиот софтвер „Пегасус“

Францускиот претседател, Емануел Макрон, побара серија истраги за случајот со шпионскиот софтвер „Пегасус“, изјави премиерот Жан Кастекс за радиодифузерот „ТФ1“. Изјавата на Кастекс следува по обелоденувањето дека телефонот на претседателот Макрон во 2019 година можеби бил цел на шпионскиот софтвер „Пегасус“, развиен од групацијата НСО со седиште во