притисни ентер »

Потпечени макарони со карфиол
Потпечени макарони со карфиол

Потпечени макарони со карфиол

Еве малку поинаков начин за подготовка на потпечени макарони, а бидејќи е сезона на карфиолот, редно беше да поставам рецепт и со овој превкусен зеленчук. Подготовка 1. Карфиолот го разделуваме на ситни цветчиња и го обаруваме до омекнување во солена вода. 2. Макароните и обаренот карфиол ги ставаме во тава за печење во која сме ставиле масло. 3. Врз

Брзински ручек

Брзински ручек

Карфиолот се јаде и сиров па не е баш јасно зошто многумина прво го варат, па го печат... Директно во рерна, колку да омекне ако веќе не ви се јаде сиров, со прелив ако не го сакате вкусот, и толку! Состојки: 1 карфиол 3 јајца 1 павлака кашкавал сол, црн пипер, маслиново масло Приготвување: Разделете го карфиолот на цветови и попрскајте го со маслиново