притисни ентер »

Еве како да го зајакнете имунитетот на природен начин
Еве како да го зајакнете имунитетот на природен начин

Еве како да го зајакнете имунитетот на природен начин

Постојат различни начини да си го подобрите имунитетот, но еден од најефективните е преку исхраната. Балансираното хранење му ги дава на телото сите хранливи материи потребни за борба против болестите. Еве која храна не треба да ја прескокнувате ако се обидувате да го зајакнете вашиот имунитет. ЗЕЛЕН ЧАЈ Чајот е богат извор на полифеноли и други супстанции

Зајакнете го имунитетот на природен начин

Зајакнете го имунитетот на природен начин

Превенцијата е секогаш подобра од било кој лек. За вашиот организам да може да се бори против вирусите и бактериите кои се кријат буквално насекаде, потребно е да имате силен имунолошки систем. Токму затоа, во овој период од годината секој се обидува да го зајакне својот имунитет. Постојат различни начини да си го подобрите имунитетот, но еден од најефективните

Еве како да го зајакнете имунитетот

Еве како да го зајакнете имунитетот

Се што треба да направите е да се погрижите вашата храна да биде избалансирана и разновидна, внесувајте доволно овошје, посебно јужно, зеленчук и протеини. Исто така, намалете со консумирање на преработени продукти, како слатки и чипсови, а избегнувајте и алкохол. И јогуртот може да ви помогне да го зајакнете имунитетот. Клучот е во бактериите кои

4 зачини за зајакнување на имунитетот во есен и зима

4 зачини за зајакнување на имунитетот во есен и зима

За време на есен-зима период нашето тело е изложено на вируси, инфекции, нашиот имунитет се намалува и се разболуваме почесто. Знаеме дека зачините како лук, црн бибер и лута пиперка можат да ни помогнат да го зајакнеме имунитетот и да се опоравиме побрзо од заболувањата. Погледнете кои други 4 зачини ќе го направат вашето тело поиздржливо. Куркума