притисни ентер »

Јокиќ со пласманот на Денвер во плејофот заработи бонус од 500.000 долари
Јокиќ со пласманот на Денвер во плејофот заработи бонус од 500.000 долари

Јокиќ со пласманот на Денвер во плејофот заработи бонус од 500.000 долари

Денвер неочекувано загуби на гостувањето кај актуелниот шампион во кошаркарската НБА-лига  Лос Анџелес лејкерс (93:89), бидејќи имаше скор од девет победи во последните 10 меча, а Лејкерс загуби на шест од седум одиграни средби. Српскиот кошаркарски интеранционалец Никола Јокиќ кој е прва „виолина“ во тимот на Денвер одигра уште една одлична партија

Вестбрук го одигра најлудиот меч во кариерата, Лејкерси конечно победија

Вестбрук го одигра најлудиот меч во кариерата, Лејкерси конечно победија

Расел Вестбрук ја одбележа вчерашната вечер во НБА-лигата. Во еден од најефикасните натпревари, Вашингтон ја совлада Индијана со 154-141, а Вестбрук постави нов личен рекорд. Мечот го заврши со 14 поени, 21 скок и 24 асистенции. Ова е трет натпревар во НБА-лига во кој еден играч успеал да има 20 или повеќе асистенции и скокови. Претходно тоа го стори

Јокиќ броеше до 32 против Лејкерси, по 25 поени за Бојан и Богдан Богдановиќ

Јокиќ броеше до 32 против Лејкерси, по 25 поени за Бојан и Богдан Богдановиќ

Богдан и Бојан Богдановиќ постигнаа по 25 поени во победите на Атланта Хокс и Јута Џез, додека Никола Јокиќ во поразот на Денвер од Лејкерси уфрли 32 поени. Атланта Хокс, предводени од Богдановиќ, Данило Галинари и Тре Јанг, ги победи Портланд Трејлблејзерс со 123:114. Богдановиќ постигна 25 поени (7 тројки, сите во првото полувреме), Галинари беше

Шприцер одбрана на Јокиќ со Лејкерс

Шприцер одбрана на Јокиќ со Лејкерс

Лос Анџелес Лејкерс конечно победи. Ја прекинаа серијата порази со триумф над Денвер Нагетс 93-89. На овој меч Никола Јокиќ постигна 32 поени, 9 скока и 5 асистенции, а на другата страна Ентони Дејвис уфрли 25 поени со 7 скока. Токму „веѓата“ од Лејкерс во еден момент проба да куца преку Србинот кој остана ладен ко шприцер.

Јокиќ броеше до 32 против Лејкерси, по 25 поени за Бојан и Богдан Богдановиќ

Јокиќ броеше до 32 против Лејкерси, по 25 поени за Бојан и Богдан Богдановиќ

Богдан и Бојан Богдановиќ постигнаа по 25 поени во победите на Атланта Хокс и Јута Џез, додека Никола Јокиќ во поразот на Денвер од Лејкерси уфрли 32 поени. Атланта Хокс, предводени од Богдановиќ, Данило Галинари и Тре Јанг, ги победи Портланд Трејлблејзерс со 123:114. Богдановиќ постигна 25 поени (7 тројки, сите во првото полувреме), Галинари беше

Јокиќ броеше до 32 против Лејкерси, по 25 поени за Бојан и Богдан Богдановиќ

Јокиќ броеше до 32 против Лејкерси, по 25 поени за Бојан и Богдан Богдановиќ

Богдан и Бојан Богдановиќ постигнаа по 25 поени во победите на Атланта Хокс и Јута Џез, додека Никола Јокиќ во поразот на Денвер од Лејкерси уфрли 32 поени. Атланта Хокс, предводени од Богдановиќ, Данило Галинари и Тре Јанг, ги победи Портланд Трејлблејзерс со 123:114. Богдановиќ постигна 25 поени (7 тројки, сите во првото полувреме), Галинари беше

Дејвис се обиде да го постеризира Јокиќ, Србинот го неутрализираше со школска одбрана

Дејвис се обиде да го постеризира Јокиќ, Србинот го неутрализираше со школска одбрана

Лос Анџелес Лејкерс ја прекина серијата порази во НБА лигата и оствари важен триумф во дерби пресметката со Денвер, победа која има поголемо значење ако се знае дека „езерџиите“ повторно беа без Леброн Џејмс. По серијата лоши резултати, Лејкерси се доведоа во ситуација да се борат за директен влез во плејофот во регуларниот дел од сезоната, па откако

Лејкерс без Леброн подобри од Денвер

Лејкерс без Леброн подобри од Денвер

Актуелниот НБА шампион ЛА Лејкерс ја прекина низата од три порази совладувајќи го Денвер со 93:89. Во отсуство на Леброн Џејмс кој повторно се повреди на претходната средба против Торонто, клучевите во свои раце ги презеде Ентони Дејвис. Тој забележа 25 поени и 7 скока, а го блокираше и шутот на Факундо Кампацо за тројка во последните секунди. Во редовите

Јокиќ броеше до 32 против Лејкерси, по 25 поени за Бојан и Богдан Богдановиќ

Јокиќ броеше до 32 против Лејкерси, по 25 поени за Бојан и Богдан Богдановиќ

Богдан и Бојан Богдановиќ постигнаа по 25 поени во победите на Атланта Хокс и Јута Џез, додека Никола Јокиќ во поразот на Денвер од Лејкерси уфрли 32 поени. Атланта Хокс, предводени од Богдановиќ, Данило Галинари и Тре Јанг, ги победи Портланд Трејлблејзерс со 123:114. Богдановиќ постигна 25 поени (7 тројки, сите во првото полувреме), Галинари беше

Јокиќ блескаше, но тоа не беше доволно Денвер да го совлада шампионот ЛА Лејкерс

Јокиќ блескаше, но тоа не беше доволно Денвер да го совлада шампионот ЛА Лејкерс

Српскиот кошаркарски интеранционачец во најсилната НБА-лига на светот, Никола Јокиќ одигра уште една добра партија за неговиот тим Денвер, но тоа не беше доволно да се победи  на гостувањето актуелниот шампион ЛА Лејкерс (93:89). Јокиќ кој важи за еден од главните кандидати сезонава да го понесе признанието МВП беше најефикасен играч на мечот со 32