притисни ентер »

Сите нокешни натпревари во НБА
Сите нокешни натпревари во НБА

Сите нокешни натпревари во НБА

Во НБА лигата се одиграа пет натпревари , Лука Дончиќ повторно го привлече вниманието со нова извонредна игра, Далас славеше против Портланд , словенецот постигна 28 поени.

Далас загуби но Дончиќ продолжува да импресионира

Далас загуби но Дончиќ продолжува да импресионира

Милвоки ја продолжи својата серија на добри резултати и славеше уште една победа на гостувањето кај Далас (107:122), а како што можеше да се очекува, најрасположени за игра беа двете најмлади ѕвезди во двата тима. Јанис Антетокумбо повторно доминираше во рекетот и го заврши мечо со 29 поени, додека одличен беше и Лука Дончиќ кои своите 20 поени ги

Дончиќ: Полесно се даваат кошеви во НБА, отколку во Европа!

Дончиќ: Полесно се даваат кошеви во НБА, отколку во Европа!

Младиот Лука Дончиќ игра одлично во својата прва сезона во НБА и е прв кандидат за најдобар играч, дебитант во најсилната лига на светот. Тој без проблеми се снајде меѓу големите ѕвезди и изненади многумина во САД и пошироко, меѓутоа оние кои внимателно ги пратеа неговите изданија во Европа добра знаеја дека Словенецот е играч од висока класа иако

Во НБА полесно се постигнувале кошеви

Во НБА полесно се постигнувале кошеви

Лука Дончиќ нема да биде дел од Ол-Стар викендот, затоа што медиумите и навивачите немаат многу добро мислење за него, и покрај тоа што тој по ефикасност е зад Леброн Џејмс и Јанис Антетокумпо. Европскиот кошаркар за шпански „Мовистар+“, зборуваше за разочарувањето од гласањето, и разликата помеѓу НБА и европската кошарка. „Тука во НБА е полесно да

Дончиќ: Полесно е да се даваат кошеви во НБА отколку во Европа

Дончиќ: Полесно е да се даваат кошеви во НБА отколку во Европа

Лука Дончиќ нема да биде дел од Ол-Стар викендот, затоа што медиумите и навивачите немаат многу добро мислење за него, и покрај тоа што тој по ефикасност е зад Леброн Џејмс и Јанис Антетокумпо. Европскиот кошаркар за шпански „Мовистар+“, зборуваше за разочарувањето од гласањето, и разликата помеѓу НБА и европската кошарка. „Тука во НБА е полесно да

Дончиќ продаде маалска финта во НБА лигата и го направи смешен искусниот Илјасова

Дончиќ продаде маалска финта во НБА лигата и го направи смешен искусниот Илјасова

Милвоки ја продолжи својата серија на добри резултати и славеше уште една победа на гостувањето кај Далас (107:122), а како што можеше да се очекува, најрасположени за игра беа двете најмлади ѕвезди во двата тима. Јанис Адетокумбо повторно доминираше во рекетот и го заврши мечо со 29 поени, додека одличен беше и Лука Дончиќ кои своите 20 поени ги збогати

Дончиќ продаде маалска финта во НБА лигата и го направи смешен искусниот Илјасова

Дончиќ продаде маалска финта во НБА лигата и го направи смешен искусниот Илјасова

Милвоки ја продолжи својата серија на добри резултати и славеше уште една победа на гостувањето кај Далас (107:122), а како што можеше да се очекува, најрасположени за игра беа двете најмлади ѕвезди во двата тима. Јанис Адетокумбо повторно доминираше во рекетот и го заврши мечо со 29 поени, додека одличен беше и Лука Дончиќ кои своите 20 поени ги збогати

Дончиќ: Во НБА полесно се даваат кошеви

Дончиќ: Во НБА полесно се даваат кошеви

Далас, 8 февруари 2019 (МИА) – Лука Дончиќ даде опширно интервју за шпанската телевизија Movistar+ во кое зборува за адаптацијата во НБА, за разликите меѓу играта во Европа и оваа во САД, како и за доста други теми, вклучително тоа дека не се најде во натпреварот на ѕвездите. „Во НБА е полесно да даваш кошеви, отколку во Европа, се разбира. Во Европа

Дончиќ: Полесно е да дадеш кош во НБА отколку во Европа

Дончиќ: Полесно е да дадеш кош во НБА отколку во Европа

Лука Дончиќ лани го предводеше Реал Мадрид до титулата во Евролигата, за младиот Словенец експресно да се адаптира во НБА, наметнувајќи се како најдобар млад играч во најсилната лига во светот. Дончиќ во изјава за американските медиуми направи и мала споредба на европската кошарка и НБА. „Кога играш напад, дефинитивно е полесно да дадеш кош во НБА

Дончиќ: Полесно се постигнуваат поени во НБА, отколку во Европа!

Дончиќ: Полесно се постигнуваат поени во НБА, отколку во Европа!

Лука Дончиќ синоќа постигна 20 поени во поразот на Далас маверикс од 107-122 против Милвоки бакс, а пред неколку дена дозна дека нема да биде дел од Олстарот поради малиот број гласови од кошаркарите и тренерите. Дончиќ откри дека е разочаран, зашто нема да настапи на Олстарот, но исто така ја спореди и европската кошарка со НБА-лигата. „Во НБА-лигата