МЗТ Скопје Аеродром го заверува пласманот во полуфиналето и тоа со победа со двоцифрена разлика

Актуелниот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром гостува кај Гостивар во меч на кој се очекува фаворитот да го потврди местото во полуфиналето на плејофот. Аеродромци водат со 2:0 во победи и вечерва иако на гостински терен, се очекува да стигнат до третиот триумф и со тоа да влезат во следната фаза од трката за освојување на трофејот. Овие две екипи

Спартак тактизираше пред дуелот со МЗТ: Ова е срамота за српската кошарка

Челниците и стручниот штаб на Спартак Суботица го навлекоа бесот на српската кошаркарска јавност поради одлуката на денешниот меч од Лигата на Србија против Борац Чачак да настапат со речиси младински состав. За трагедијата да биде уште поголема, на сличен чекор се решија и домаќините од Чачак, па дуелот од елитното друштво повеќе наликува на младинска

МЗТ загуби од Широки, но обезбеди полуфинале во АБА2 лигата

Кошаркарите на МЗТ Скопје се изборија за место во полуфиналето на АБА2 лигата. Клубот од Аеродром доживеа пораз од Широки од 70:68 на соочувањето во Босна и Херцеговина, но благодарение на победата во првата средба од 85:69 обезбеди пласман во наредната фаза во која ќе ги одмери силите со Спартак Суботица. Најефикасен кај „металците“ беше Делалиќ со

МЗТ Скопје издржа во Широки и се пласираше во полуфинале на АБА2

Кошаркарите на МЗТ Скопје се пласираа во полуфиналето на АБА2 лигата, откако ја добија двомеч-пресметката против Широки Бријег. Тимот од Аеродром доживеа пораз од Широки од 70:68 на соочувањето во Босна и Херцеговина, но благодарение на победата во првата средба од 85:69 обезбеди пласман во наредната фаза во која ќе ги одмери силите со Спартак Суботица

МЗТ влезе во полуфиналето во АБА2 лигата

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром изборија пласман во полуфиналето на плеј-офот, во АБА 2 лигата. МЗТ загуби од Широки со 70:68 и со +13 влезе во полуфиналето Првиот натпревар во Скопје заврши со победа на МЗТ со 85:69. На гости кај Широки кошаркарите на МЗТ одиграа лошо прво и одлично втро полувреме. Широки во втората четвртина имаше предност од

МЗТ Скопје Аеродром е во полуфиналето на АБА 2 лигата

На возвратниот дуел од четвртфиналниот плеј-оф во АБА 2 лигата кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром претрпеа минимален пораз на гости кај босанскиот Широки (68:70), но благодарение на високиот триумф во првиот натпревар од 85:69 обезбедија пласман во следната фаза. По далеку од идеалното прво полувреме, поточно лошо одограната втора четвртина, македонскиот

МЗТ го преживеа Широки и сега е чекор поблиску до АБА елитата

Maкедонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром се пласираше во полуфиналето во АБА 2 откако вечерва загуби со само два разлика на гостувањето кај Широки Бријег (70-68). Натпреварот почна израмнето, нешто што му одговараше на македонскиот шампион по убедливата победа од (85-69) на првиот меч во Скопје, па по десет минути игра домаќините имаа предност