притисни ентер »

Полпети топчиња од компир, се приготвуваат за 30 минути – превкусни се!

Полпети топчиња од компир, се приготвуваат за 30 минути – превкусни се!

Одлични се за секаква пригода. Потребни состојки: 1 кг компир 1 јајце 1 лажица сол 100 г кашкавал 100 г мисиркина шунка 2 лажици млеко 20 г маргарин/путер зелениот дел од млад кромид – листовите/перца За похување: 1 јајце 2 лажици млеко лебни трошки по потреба Постапка: Кашкавалот и шунката исечкајте ги на ситни коцки, а исто така и перцата од зелениот

Необични топчиња со кашкавал

Необични топчиња со кашкавал

Меки како душа, а ни грам пченично брашно. Страста за месени работи не мора да биде пречка да се ужива во мирисни печива. Потребно е: 1 јајце 100 рендан кашкавал 100 г брашно од тапиока 2 лажици оризово брашно 50 мл млеко Лук во прав Оригано Босилек Приготвување: Во сад ставете ги јајцето и млекото, па изматете ги со лажица. Додадете 100 грама изрендан