притисни ентер »

Торонто и цела Канада  ја прослави историската победа во НБА
Торонто и цела Канада  ја прослави историската победа во НБА

Торонто и цела Канада ја прослави историската победа во НБА

Кошаркарите на Торонто Рапторс ја освоија титулата , откако на гости го победија Голден Стејт со 114-110 во шестиот натпревар на финаклната серија и со тоа на Канада и ја донесоа првата кошаркарска победа во НБА во историјата. Не само во Торонто , низ цела канада се славеше со песната ,,Ние сме шампиони!”. ,,Тако правиме ние од северот.” ; напиша канадскиот

Торонто и цела Канада ја прослави историската победа во НБА

Торонто и цела Канада ја прослави историската победа во НБА

Кошаркарите на Торонто Рапторс ја освоија титулата , откако на гости го победија Голден Стејт со 114-110 во шестиот натпревар на финаклната серија и со тоа на Канада и ја донесоа првата кошаркарска победа во НБА во историјата. Не само во Торонто , низ цела канада се славеше со песната ,,Ние сме шампиони!”. ,,Тако правиме ние од северот.” ; напиша канадскиот

ТОРОНТО СО ИСТОРИСКА ТИТУЛА: Голден Стејт го предаде НБА тронот!

ТОРОНТО СО ИСТОРИСКА ТИТУЛА: Голден Стејт го предаде НБА тронот!

Кошаркарите на Торонто ја заокружија финалната серија во НБА финалето со гостинска победа кај Голден Стејт (110-114). Со истата стигнаа до прва титула во својата историја и станаа првата екипа надвор од границите на САД која станала шампион во најсилната лига во светот. Кајл Лаури со 26 поени беше најзаслужен за големата радост на Репторси кои дури

Вориорси порачуваат: Не се кладете против нас, ова не е крај

Вориорси порачуваат: Не се кладете против нас, ова не е крај

Голден Стејт остана без титула, но не и амбиција. Голден Стејт синоќа доживеа пораз во Торонто и остана без титула во НБА лигата. Вориорси имаа проблеми со повредите во текот на финалната сезија, на крајот беа поразени со 4-2 од Торонто во серијата, но главниот играч, поранешен НБА првак Стеф Кари смета дека ова не е крај на оваа генерација. „Тешко

Канаѓаните за прв пат шампниони на НБА

Канаѓаните за прв пат шампниони на НБА

Торонто е шампионот на НБА во сезоната 2018/19! Историскиот триумф на „диносаурусите“ стана факт откако ноќеска тие се наметнаа при посетата на Голден Стејт со 114:110 (33:32; 27:25; 26:31; 28:22) во натпревар бр.6 и на овој начин ја освоија финалната серија со вкупен резултат од 4:2. Кајл Лари се истакна со „дабл-дабл“ за новите шампиони – 26 поени

Tоронто Репторс со историска прва титула во НБА

Tоронто Репторс со историска прва титула во НБА

Екипата на Торонто Репторс е новиот шампионот на НБА во сезоната 2018/19. Историскиот триумф во насилната кошаркарска лива тие го обезбедија ноќеска кога го совладаа Голден Стејт со 114:110 (4-2) и ја освоија својата прва титула во НБА. Кајл Лари се истакна со „дабл-дабл“ за новите шампиони – 26 поени и 10 асистенции, Паскал Сиакам исто така запиша

Прв шампионски трофеј за Торонто во НБА лигата

Прв шампионски трофеј за Торонто во НБА лигата

Канадскиот тим  Торонто ја слави првата шампионска титула во НБА лигата. „Рапторси“ синоќа забележаа триумф над бранителот на трофејот Голден Стејт со 114-110 со што ја завршија финалната серија со 4:2 во победи. Каваи Ленард во оваа победа на Торонто постигна 22 поени, со што само потврди дека заслужено го освојува признание МВП на финалето што е

Историска титула за Торонто Репторс

Историска титула за Торонто Репторс

Кошаркарите на Торонто Репторс прв пат во својата историја ја освоија титулата во НБА лигата. Репторс во шестиот меч од големото финале победија на теренот на актуелните шампиони Голден стејт Вориорс 114-110 и со вкупен резултат 4-2 дојдоа до првиот трофеј во својата 24 годишна историја. Торонто стана првиот тим од Канада со титула во НБА лигата и

Торонто испиша историја, Канада за прв пат има НБА шампион!

Торонто испиша историја, Канада за прв пат има НБА шампион!

Торонто репторс со 114:110 победи на гостувањето кај Голден стејт, со 4-2 ја доби финалната серија и за прв пат во својата историја стана шампион во НБА лигата. Канада го доби првиот НБА шампион, Торонто слави историска титула. Голден стејт по трет пат беше поразен на свој терен во финалната серија и мораше да ја предаде шампионската круна на својот

Историска титула за Торонто Репторс

Историска титула за Торонто Репторс

Кошаркарите на Торонто Репторс прв пат во својата историја ја освоија титулата во НБА лигата. Репторс во шестиот меч од големото финале победија на теренот на актуелните шампиони Голден стејт Вориорс 114-110 и со вкупен резултат 4-2 дојдоа до првиот трофеј во својата 24 годишна историја. Торонто стана првиот тим од Канада со титула во НАБ лигата и