притисни ентер »

Сите закани во ВМРО-ДПМНЕ мора веднаш да престанат, порача Жозеф Дол
Сите закани во ВМРО-ДПМНЕ мора веднаш да престанат, порача Жозеф Дол

Сите закани во ВМРО-ДПМНЕ мора веднаш да престанат, порача Жозеф Дол

Претседателот на Европската народна партија (ЕПП), Жозеф Дол, по Конгресот во Хелсинки, имал средба со поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Петар Богојески, поранешниот министер за здравство Никола Тодоров и поранешната членка на ВМРО-ДПМНЕ, пратеничката Емилија Александрова, кои беа на Конгресот како гости на лична покана од Дол. По

Германец ќе го заземе местото на Јункер?

Германец ќе го заземе местото на Јункер?

Тој ќе биде главниот кандидат на Европската народна партија на изборите следната година. Така денеска решија 79 проценти од делегатите на самитот на ЕПП , каде противкандидат на Вебер му беше поранешниот фински премиер , Александер Стуб. Позицијата главен кандидат (Spitzenkandidat) значи и дека Вебер би требало да биде следниот претседател на Европската

Хан се сретна со „отпишаните“ од ВМРО-ДПМНЕ

Хан се сретна со „отпишаните“ од ВМРО-ДПМНЕ

Еврокомесарот Јоханес Хан, денеска објави фотографија од средбата со поранешниот министер за здравство Никола Тодоров, реформаторот Петар Богојевски и пратеничката Емилија Александрова, кои беа исклучени од ВМРО-ДПМНЕ. Хан, кој имал средба со нив во Хелсинки, на маргините на Конгресот на Европската народна партија(ЕПП), на Твитер ја поздрави нивната

Хан се сретна со „отпишаните“ од ВМРО-ДПМНЕ

Хан се сретна со „отпишаните“ од ВМРО-ДПМНЕ

Еврокомесарот Јоханес Хан, денеска објави фотографија од средбата со поранешниот министер за здравство Никола Тодоров, реформаторот Петар Богојевски и пратеничката Емилија Александрова, кои беа исклучени од ВМРО-ДПМНЕ. Хан, кој имал средба со нив во Хелсинки, на маргините на Конгресот на Европската народна партија(ЕПП), на Твитер ја поздрави нивната

Дол на средба со Тодоров, Александрова и Богојески

Дол на средба со Тодоров, Александрова и Богојески

Денеска по конгресот на Европската народна партија во Хелсинки, претседателот на Европските народни партии, Жозеф Дол ги поканил на средба поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Петар Богојески, поранешниот министер за здравство Никола Тодоров и поранешната членка на ВМРО-ДПМНЕ, пратеничката Емилија Александрова. На својот профил на социјалната

Дол: Договорот од Преспа е чекор напред кон целосно членство во ЕУ и НАТО

Дол: Договорот од Преспа е чекор напред кон целосно членство во ЕУ и НАТО

„Членките на ЕПП да го почитуваат различното мсилење и внатрепартсиката демократија колку и да сум свесен за недостатоците на договорот од Преспа, како и за начинот на кој што беше постигнат, сепак, верувам дека претставува важен чекор кон полноправно членство во ЕУ и НАТО за македонските граѓани - порача претседателот на Европската народна партија,

Хан и Дол остварија средби со исклучените членови од ВМРО-ДПМНЕ

Хан и Дол остварија средби со исклучените членови од ВМРО-ДПМНЕ

Хан и Дол остварија средби со исклучените членови од ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ЕПП, Жосеф Дол, на својот Фејсбук профил објави слика и соопштение за својата средба со избрканите членови од ВМРО-ДПМНЕ, со поранешниот министер за здравство Никола Тодоров, реформаторот Петар Богојевски и пратеничката Емилија Александрова. Сите тројца беа исклучени од

Како се случи две делегации на ВМРО-ДПМНЕ да учествуваат на Конресот на ЕПП?

Како се случи две делегации на ВМРО-ДПМНЕ да учествуваат на Конресот на ЕПП?

Последниот конгрес на ЕПП ќе биде запаметен што на него учествуваа условно кажано две делегации на ВМРО-ДПМНЕ. Едната предводена од актуелното раководство, на чело со претседателот Христијан Мицкоски, доби сериозни предупредување дека процесот на ратификација на Преспанскито договор не смее да се кочи. Поранешната европратеничка од Германија и добар

Со секој изминат ден на власт, Зоран Заев и СДСМ се повеќе ја оддалечуваат Македонија од ЕУ и НАТО

Со секој изминат ден на власт, Зоран Заев и СДСМ се повеќе ја оддалечуваат Македонија од ЕУ и НАТО

Христијан Мицкоски На маргините на Политичкото Собрание на EPP - European People's Party , остварив средба со Манфред Вебер, Претседател на Европската народна партија во Европскиот Парламент. Го информирав господинот Вебер за актуелните состојби во државата. Му укажав на политичкиот прогон од страна на актуелната власт преку злоупотреба на државните

ЕПП го избра Вебер за кандидат на изборите за ЕП

ЕПП го избра Вебер за кандидат на изборите за ЕП

Германскиот пратеник во Европскиот парламент, Манфред Вебер, денеска ја доби поддршката на партиите од десниот центар како кандидат за нов претседател на Европската комисија. Изборот за нов претседател на ЕК треба да се одржи следната година во мај. Вебер на самитот на Европската народна партија-ЕПП во Хелсинки,   го победи поранешниот премиер на Финска,