притисни ентер »

Мигел тргнува прв на домашно тло, фијаско на шампионот Мир
Мигел тргнува прв на домашно тло, фијаско на шампионот Мир

Мигел тргнува прв на домашно тло, фијаско на шампионот Мир

Португалскиот возач Мигел Оливеира ќе тргне од првата позиција на трката за ГН на Португалија која се вози во рамки на МотоГП шампионатот. Оливеира на домашно тло беше најбрз и патеката ја мина со време 1:38.892 минути. Португалецот заврши пред Франко Морбидели од Јамаха и Џек Милер од редовите на Дукати. Потоа следат Кал Крачлоу, Фабио Квартараро,