притисни ентер »

Суши од ориз со туна и кашкавал
Суши од ориз со туна и кашкавал

Суши од ориз со туна и кашкавал

Ќерка ми сакала да направиме суши, но не сака листови од морски алги. Решивме да направиме суши без морски алги. Оризот убаво измијте го. Додадете 2 чаши вода и оставете 15 минути да одстои. Ставете да се вари со истата вода на силен оган додека не зоврие. Кога ќе зоврие, намалете на многу тивко, затворете со капаче и оставете 15 минути да се вари