притисни ентер »

Мерцедес со болид посветен на различностите во новата Ф1 сезона
Мерцедес со болид посветен на различностите во новата Ф1 сезона

Мерцедес со болид посветен на различностите во новата Ф1 сезона

Формула 1 екипата на Мерцедес го претстави новиот дизајн на болидот за претстојната сезона, кој за цел ќе има да ја зголеми свеста во борбата против расизмот. „Сребрената стрела“ во новата сезона ќе го нема препознатливиот изглед во кој доминираше сребрената боја, туку на болидот примарна ќе биде црната боја. Сезонава тимот одлучи да се посвети во

Хамилтон цела сезона ќе вози само црн болид на Мерцедес, има и причина

Хамилтон цела сезона ќе вози само црн болид на Мерцедес, има и причина

„Движењето„ Црниот живот е важен“ни покажа колку треба да се дејствуваме и да бидеме активни во борбата против расизмот и сите форми на дискриминација“, се вели во објавата на Мерцедес. Така, Британците Луис Хамилтон и Финецот Валтери Ботас ќе носат црна опрема во текот на целата сезона и ќе возат во црни автомобили како знак на борба против расизмот

Хамилтон и Ботас ќе возат црни Мерцедеси, се знае зошто

Хамилтон и Ботас ќе возат црни Мерцедеси, се знае зошто

Шампионскиот Формула 1 тим се вклчучува во анти-расистичката кампања. Екипата на Мерцедес која е доминантна во Формула 1 во последните неколку години, одлучи сезонава да настапува со нов изглед на болидите и наместо сребрена, тие ќе имаат црна боја. Тимот за кој возат светскиот првак Луис Хамилтон и Валтери Ботас, одлучи да се вклучи во борбата против

Формула 1 болидите на Мерцедес станаа црни за поддршка на борбата против расизмот

Формула 1 болидите на Мерцедес станаа црни за поддршка на борбата против расизмот

Шампионскиот тим на Мерцедес објави дека неговите возачи ќе настапуваат со целосно црни болиди во Формула 1 оваа сезона, испраќајќи порака за повеќе различности и инклузивност во мотоспортот. Почнувајќи од 1930-ите, заштитната боја на Мерцедес во мотоспортот беше сребрена, но тој ќе присвои нов моќен изглед за одложената сезона, која конечно почнува

Формула 1 тимот на Мерцедес ја промени бојата за поддршка во борба против расизмот

Формула 1 тимот на Мерцедес ја промени бојата за поддршка во борба против расизмот

Тимот на Мерцедес во Формула 1 ја поддржа борбата против расизмот, презентирајќи ги новите бои на нивниот автомобил за сезоната 2020. W11 ќе биде во црна боја, а не како порано во вообичаената сребрена боја. „Многу е важно да се искористи овој момент и да се направат значајни промени во општеството“, рече светскиот шампион Луис Хамилтон. Новиот болид

Мерцедес ќе возат црни болиди како дел од кампањата против расизмот

Мерцедес ќе возат црни болиди како дел од кампањата против расизмот

Формула 1 шампионите Мерцедес го објавија новиот изглед на нивниот болид за 2020, кој ќе биде обоен во црна боја како дел од ветувањето на тимот да ја подобрат разновидноста во нивниот тим во спортот. Тимот објави дека новиот изглед е „ветување да се подобри разновидноста и сигнал на посветеноста на тимот во борба против расизмот и дискриминацијата

Мерцедес се вклучи во борбата против расизмот: „Сребрената стрела“ стана црна

Мерцедес се вклучи во борбата против расизмот: „Сребрената стрела“ стана црна

Германскиот Ф1 тим денеска го претстави новиот дизајн на болидот за претстојната сезона и наместо препознатливата сива боја, тој ќе биде црн. „Сребрената стрела“ во новата сезона во која Луис Хамилтон ќе ја брани титулата и воедно ќе атакува на седмиот шампионски пехар, ќе биде „црна“. Како што објавија од Мерцедес тоа е нивниот начин на борбата против

Мерцедес ги промени боите на болидите во знак на борба против расизмот во Ф1

Мерцедес ги промени боите на болидите во знак на борба против расизмот во Ф1

Мерцедес оваа сезона во Формула 1 ќе отстапи од својата традиционална сребрена боја на болидите со цел борба против расизмнот и дискриминацијата на секое ниво. Луис Хамилтон и Валтери Ботас оваа сеозна, што стартува викендов во Австрија на патеката ќе се појават со црни болиди. Комбинизоните на двајцата возачи на Мерцедес исто така ќе бидат целосно