притисни ентер »

„Ѓоковиќ е лут поради поразот од Рафа“
„Ѓоковиќ е лут поради поразот од Рафа“

„Ѓоковиќ е лут поради поразот од Рафа“

Поранешниот британски тенисер Грег Руседски, смета дека Новак Ѓоковиќ е многу повреден и лут по поразот од Рафаел Надал во четвртфиналето на Ролан Гарос. Тој вели дека Србинот е многу лут поради тоа што се уште нема освоено гранд-слем годинава, но најмногу поради поразот кој го претрпи од Рафа во Париз. „Ѓоковиќ е многу повреден и лут бидејќи се уште

Во таборот на Надал размислуваат за четири титули на гренд слем турнирите годинава

Во таборот на Надал размислуваат за четири титули на гренд слем турнирите годинава

Карлос Моја кој е тренер на Рафаел Надал, смета дека е нереално да се очекува шпанскиот тенисер годинава да освои календарски слем. Рафа во 2022 година триумфираше на Австралија Опен и Ролан Гарос, а сега влегува на Вимблдон со исто така високи амбиции, иако има проблеми со стапалото. „Тоа е реална цел, Рафа во моментов е единствен кој може да го постигне

„Реално е да се верува дека Надал може до четирите Грен слем титули...“

„Реално е да се верува дека Надал може до четирите Грен слем титули...“

Првпат во кариерата Рафаел Надал стартуваше една сезона со победа на воведните два Грен слем турнири. По епскиот пресврт против Данил Медведев во Мелбурн, шпанскиот тенисер го освои омилениот Ролан Гарос со славје над Каспер Руд во големото финале. Неговиот тренер Калрос Моја верува дека тој може да ги освои сите големи турнири оваа сезона, иако се

Тони Надал: Рафа е меѓу фаворитите за пехарот на Вимблдон

Тони Надал: Рафа е меѓу фаворитите за пехарот на Вимблдон

Се поблиску сме до официјалниот старт на третиот грен слем во 2022 година Вимблдон кој започнува на 27 јуни. Титулата ја брани Новак Ѓоковиќ кој воедно беше најдобар на трите последни изданија во Лондон и за многумина е топ фаворит за пехарот. Сепак има неколку играчи кои ќе се обидат да му ги „замрсат сметките“, а меѓу нив е и Рафаел Надал. Надал

Тони Надал: Рафа и натаму е меѓу фаворитите на Вимблдон

Тони Надал: Рафа и натаму е меѓу фаворитите на Вимблдон

Чичкото на Рафаел Надал и познат тениски тренер, Тони, зборуваше за третиот Грен Слем турнир Вимблдон. Според него, неговиот внук и натаму е фаворит за освојување на трофејот. Рафа беше повреден, мина тешка терапија и полека, но сигурно влегува во ритам. „Рафа е добро, лекувањето функционира. Среќен сум и верувам дека му оди добро. Сметам дека ќе биде

Легендарниот Британец тврди: Новак е лут!

Легендарниот Британец тврди: Новак е лут!

Легендарниот британски тенисер Грег Руседски смета дека најголеми ривали на Новак Ѓоковиќ во одбраната на трофејот на Вимблдон ќе му бидат Шпанецот Рафаел Надал и Италијанецот Матео Беретини. Поранешниот четврти рекет во светот е убеден дека српскиот тенисер во Лондон ќе дојде крајно мотивиран и решен да ја освои 21. Гренд слем титула во кариерата

На Вимблдон можеби му се спрема „одмазда“ на Ѓоковиќ

На Вимблдон можеби му се спрема „одмазда“ на Ѓоковиќ

Италијанскиот тенисер Марио Беретини, кој минатата сезона беше поразен на Ролан Гарос и УС ОПЕН, најави можна одмазда. Беретини истакна дека редовно ги следел натпреварите овој период на Новак Ѓоковиќ, добро го анализирал и дека ќе се обиде на Вимблдон годинава да го возврати ударот. „ Седнав со мојот тим и ги гледавме мечевите, за да може да видиме

Новак и Рафа се први два носители на Вимблдон

Новак и Рафа се први два носители на Вимблдон

На Вимблдон, за разлика од Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ќе бидат на различната страна на ждрепката, откако гренд слемот на трева потврди дека тие двајца се прв, односно втор носител на турнирот. Бидејќи светскиот број 1, Данил Медведев не смее да настапи по одлуката на Олд Ингланд клубот да не им дозволи настап на руските и белоруските

Новак и Рафа се први два носители на Вимблдон

Новак и Рафа се први два носители на Вимблдон

На Вимблдон, за разлика од Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ќе бидат на различната страна на ждрепката, откако гренд слемот на трева потврди дека тие двајца се прв, односно втор носител на турнирот. Добивај вести на вибер> Бидејќи светскиот број 1, Данил Медведев не смее да настапи по одлуката на Олд Ингланд клубот да не им дозволи настап